Yeni Bir Mikroskop Yöntemi Geliştirildi

Yeni Bir Mikroskop Yöntemi Geliştirildi

Magdeburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan bir takım, bir numunedeki elektrik potansiyelini atomik doğrulukta ölçmenin yeni bir tekniğini buldu. Eski metotlar aracılığıyla bağımsız moleküllerde ya da atomlardaki elektrik potansiyelini bulmak neredeyse imkansız olsa da kuantum nokta mikroskobu yolu sayesinde daha yanlışsız ölçümler gerçekleştirilebildi.

Pozitif atom çekirdekleri ve negatif elektronlarını içeren tüm unsurlar, üst üste gelip karşı tesirler uygulayarak potansiyel elektrik alanı üretir. Bu alanlar da atomlar ortasındaki alanlar olduğu için epey küçük alanlardır. Eski metotlar aracılığıyla bu küçük alanlarda bulunan elektrik alanlarının nicel ölçümleri yapılamıyordu. Şu ana kadar kullanılan ölçümlerin çoğuysa elektronik değişimlerin güçleri hesaplanarak yapılıyordu. Alışılmış ki bu güçleri nano boyutlarda öbür kuvvetlerden ayırmak güç olduğu için tekrar nicel bir ölçüm yapmak ziyadesiyle güç bir hale geliyor.

Yeni Bir Mikroskop Yöntemi Geliştirildi

Tamamen farklı bir prensip üzerine heyeti yeni metotta tek bir organik molekülü (kuantum noktası), atomik kuvvet mikroskobunun ucuna yerleştiriliyor. Bu molekül de bir sonda olarak iş görüyor.

Moleküllerin Denetimli Mekanik Manipülasyonu’nun başındaki isim Dr. Christian Wagner, yeni prosedürle ilgili “Molekül ziyadesiyle küçük olduğu için bağımsız elektronları atomik kuvvet mikroskobundan moleküle denetimli bir biçimde ekleyebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yeni kuantum nokta mikroskopisinin kullanılabileceği birçok alan mevcut. Tek bir atomun bile fonksiyonellikte farklılıklar oluşturabileceği yarı iletken elektroniği de bu bahiste hudutları zorluyor. Elektrostatik etkileşimi de katalizör üzere fonksiyonel malzemelerde büyük rol oynuyor.

Yeni tekniğin hayata geçmesi ve yaygın olarak kullanılabilmesi için uzun vakit olsa da patentinin alındığı belirtildi.