Yeni Sinema Kanunuyla Beraber Reklam Süreleri Azalıyor

Yeni Sinema Kanunuyla Beraber Reklam Süreleri Azalıyor

2019'un başında yaşanan ve birçok aktör ve aktrisin de katıldığı “sinema salonu mevzusu” sonrasında Millet Meclisi devreye girmiş ve Sinema Kanunu'nda değişiklikler yapılmıştı. Yeni kanun, 1 Temmuz prestijiyle uygulamaya koyulacakken sinema öncesinde ve sinema ortasında gösterilen reklam mühletleri azalacak.

Yeni Sinema Kanunuyla Beraber Reklam Süreleri Azalıyor

30 Ocak 2019'da Resmi Gazete'de yayınlanarak kabul edilen kanun, sinema öncesinde gösterilen reklamların mühletini 10 dakika ile sınırlarken fragman gösterim mühletinin en az 3 en fazla da 5 dakika olarak belirliyor.

Kamu spotları ve toplumsal sorumluluk projeleriyle alakalı imgeler, reklam yahut fragman sayılmadığı üzere bu müddetlerden yemeyecek. Sinema ortasında yer alan ortalar ise 15 dakikaya geçemeyecek.

Bu kurallara uymayan; reklam ve orta müddetlerini aşan sinema salonlarını da önemli cezalar bekliyor. Bu yanlışları yapan salon işletmecileri, her salon başına 50 bin TL para cezası ödeyecek.

Kanunda reklam ve orta müddetlerinin yanı sıra, sinema imalcisi ve (varsa) dağıtımcısı ile gerçekleştirilmiş olan mukavelede belirlenen indirimli fiyatlar harici rastgele bir promosyon, abonelik, kampanya ve toplu satış yapılamayacak. Gişeden biletle bir arada promosyon patlamış mısır alma devri de 1 Temmuz prestijiyle sonlanacak.