Yeniden Ağaçlandırma, Küresel Isınmayı Önleyebilir

Yeniden Ağaçlandırma, Küresel Isınmayı Önleyebilir

Şu anda dünyada 17 milyon kilometrekarelik bir orman örtüsü olduğu varsayım ediliyor. Araştırmacılar, yaklaşık ABD büyüklüğünde bir toprak kesimi olan 5,6 milyon metrekarelik bir alanı ağaçlandırmamız durumunda atmosferdeki karbon salınımıyla çabada başarılı olacağımızı söylüyorlar lakin iklim değişikliği, dünyanın kimi bölgelerinde, bilhassa de tropik bölgelerde, yeni ağaçların ömrünü zorlaştırıyor.

Ağaçlar dünyanın çabucak hemen her yerinde olmasına rağmen gezegenimizin ne kadar bir kısmının ağaçlık alan olduğunu hesaplamak epeyce sıkıntı. Besin ve Tarım Örgütü, ormanlık alanları %10’dan fazla ağaç örtüsüne sahip rastgele bir alan olarak tanımlıyor. Bu ağaç örtüsünü görmenin en güzel yolu ise uydudan müşahede yapmak.

Yeniden Ağaçlandırma, Küresel Isınmayı Önleyebilir

Araştırmacılar, açık erişim yazılımlarını kullanarak gezegenimizin ormanlık alanları hakkında bilgiler elde etmeye başladılar ve 78.774 adet ormanlık alan uydu manzarası çektiler. Kent parkları, çiftlikler ve orman üzere gözüken lakin gerçekte bulunmayan öteki arazi kullanımlarını bu araştırmaya dâhil etmeyen araştırmacılar, insan faaliyetinin hudutlu olduğu yerlere baktılar.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra, mevcut ağaç örtüsünü ve ağaç örtüsünün genişletebileceği alanları varsayım etmek için bir model geliştiren araştırmacılar, ağaç örtüsünün genişleyebileceği alanların Rusya, Kanada, ABD ve Avustralya’ya muadil bir alan kapladığını buldular. Bu alanlar, dünyadaki kara kesimlerinin neredeyse üçte biri.

Çalışmaya nazaran 12 milyon kilometrekarelik bir arazi daha fazla ormanı barındırabilmeye müsait olsa bile ağaçların ve yerleşim alanlarının o toprağa gereksinimi olduğu düşünüldüğünde, arazinin yalnızca 3,5 milyon kilometrekaresi orman habitatı için elverişli hâle geliyor. Tekrar ağaçlandırma çalışmaları için birinci dört yer ise Rusya, ABD, Kanada ve Avustralya. Bu dört ülkeyi ise Brezilya ve Çin takip ediyor. Bu altı ülkenin toplam tekrar ağaçlandırma alanı ise dünyanın %50’sini içeriyor.

Ormanlar olgunlaştıkça yaklaşık olarak 205 gigatonluk fazladan karbon depolar. Karşılaştırma yapmak gerekirse dünyada geçen yıl 37,1 gigaton karbondioksit salınımı yapıldı. Tekrar ağaçlandırma kapsamında doldurulan ormanlar, yeni emisyonları ve atmosfere verdiğimiz karbon kirliliğini absorbe etme açısından bize büyük bir fırsat olacak.

Jean-François Bastin, “Ağaçları destekleyebilecek ekosistem onarımı, iklim değişikliği ile uğraşta temel silahımızdır. Mevcut potansiyel alanları restore ederek atmosferde tutulan karbon ölçüsünün yaklaşık dörtte birini depolayabiliriz” dedi.  

Yeniden Ağaçlandırma, Küresel Isınmayı Önleyebilir

Araştırmacılar, bu alanların gerçekte ağaçlar için ne kadar yaşanabilir olduğunu görmek için birinci senaryoda emisyonların süratle yükseldiği öbür senaryoda ise bu yüzyılın ortalarında tepe yaptığı iki model geliştirdiler. Kuzeydeki ormanlar olağan seyrinde giderken küresel ısınma yüzünden tropik bölgelerde ağaç örtüsünün azalması mümkün görünüyor. Amazon bölgesi, kuruması beklendiği için bilhassa risk altında. Genel olarak dünyanın ağaç taşıma kapasitesi daha fazla olduğu takdirde karbon salınımı azalacak ve global iklim değişikliği ile çabada elimizi hayli güçlendirecektir.