Bitkilerde Herhangi Düzeyde Bilinç Bulunmadığı İddia Edildi

Bitkilerde Herhangi Düzeyde Bilinç Bulunmadığı İddia Edildi

Bilindiği üzere bitki nörobiyolojisi, bitkilerde şuur yapısı ve hudut sistemini inceleyen bir çalışma alanı. Bitkiler alanında yapılan çalışmalardan gelen yeni rapor, bu alanı büsbütün reddediyor.

Bitkilerden yana edindiğimiz bilgilerle bu canlıların sesleri ayırt edip reaksiyon verebildiğini, uyuşabildiklerini, dokunmayı hissedip tepki gösterebildiklerini biliyoruz. Yeniden de yeni bir araştırmaya nazaran bitki hücrelerindeki haberleşme sistemi, hayvanlardaki hudut sisteminden daha farklı.

Bitkilerde Herhangi Düzeyde Bilinç Bulunmadığı İddia Edildi

Sinir sistemi ve reaksiyon verme kelam konusu olduğunda 2000’li yılların başından bu yana önemli bir tartışma yaşanıyor. Bu tartışmanın konusu da şuur ile reaksiyon ortasındaki sonun nerede olduğuna dayanıyor. 

Trends in Plant Science mecmuasında bir makale kaleme alan bitki biyoloğu Lincoln Taiz, bitkilere insan özellikleri vermenin yanlışlı olduğunu savunuyor. Ona nazaran bu durumun birinci tehlikesi, bilimin tarafsız müşahede özelliğine ziyan vermesinden geliyor. 

Bitkilerdeki hücreler ortası bağlantısı insanlardaki daha doğrusu hayvanlardaki gelişmiş sistemlere benzetmek pek de mümkün değil. Bitkilerdeki iletişi bitki nörobilimciler de farklı bir yapı olarak arıların bir ortada çalışmalarına benzetiyor. 

Bitkilerde Herhangi Düzeyde Bilinç Bulunmadığı İddia Edildi

Lincoln Taiz, bu görüşe ve benzerlerine de karşı çıkarak sürülerin kendi içlerindeki genetik farklılaşabilme kapasitelerini ve davranışsal serbestliklerini söylüyor.  Genel olarak yapısal farklılıkları ve yapılan incelemelerin metodolojik/yaklaşımsal eksiklerini vurgulayan Taiz, son olarak “Bitki nörobiyolojisi topluluğunda, kendi alanlarını ders kitaplarında görmek isteyen pek çok insan olduğunu biliyorum ancak şimdiye kadar ortada cevaplanmamış çok fazla soru var” diyor.