Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı, 1500 TL’ye Çıkarıldı

Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı, 1500 TL’ye Çıkarıldı

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve bilgisayar fiyatlarının pek de makul düzeylerde olmadığı herkes tarafından biliniyor. Alternatiflerden biri olan yurtdışından aygıt getirme süreci de sıkı kontrollere tabi tutuyorlar. Geçtiğimiz günlerde diğerinin pasaportu üzerinden akıllı telefon alımını zorlaştıran bir yasa çıkmıştı. Artık de maktu harçlarında değişiklik yapıldı.

Ülkemizde “pasaporta işletmek” ismiyle da bilinen yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım müsaade harcı tekrar belirlendi. Bu bahiste alınan karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. 

Yurt Dışından Getirilen Telefon Harcı, 1500 TL’ye Çıkarıldı

Yeni kararla, Harçlar Kanunu’na bağlı (8) sayılı tarifenin altında yer alan ‘VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım müsaade harcı’ başlıklı kısımda, (1) numaralı fıkrada yer alan maktu harç meblağı 1500 lira olarak değiştirildi.

Böylelikle maktu harcı, son bir yılda ikinci defa artmış oldu. Daha evvel de 8 Kasım 2018’de yayımlanan bir kararla maktu harcı 170,7 liradan 500 liraya yükseltilmişti. Bugün yayımlanan karar, yarından itibaren yürürlüğe girecek.