Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol (Video)

Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol (Video)

Bilim insanları, zihinle denetim edilebilen ve yalnızca kişinin fikirleriyle kullanılabilen robotik bir kol geliştirdi.

Yeni geliştirilen robotik kolun tanıtıldığı görüntüde bir kişi, protez alanında büyük yeniliklerin öncüsü olabilecek mekanizmayı kullanarak, bilgisayar ekranındaki beyaz noktayı takip ediyor. Geçmişte bu tıp sistemler vardı lakin çalışmak için kafatasının içine yerleştirilen sensörlere gereksinim duyuyorlardı.

Yeni formül ise vücudun bütünlüğüne ziyan vermeden yeni organların eklenebilmesine müsaade veriyor. Bu da felçli ve ampute gibi beşerler için yepisyeni bir umut ışığı manasına geliyor. Kol, başın dış kısmına yerleştirilen pedler aracılığıyla denetim edilebiliyor. Robot kolun hareketleri hayli akıcı ve kesintiye uğramıyor.

Carnegie Mellon ve Minnesota Üniversitelerinden araştırmacılar, ‘nihai hedefe’ yönelik değerli bir adım attıklarını belirtiyor. Cerrahi protezler şu anda, beyindeki elektronik dalgaları yanlışsız halde işleyerek elektronik aletlerin gerçek halde hareket edebilmesini sağlıyor. Bu yolun dezavantajları ise çok karmaşık bir süreç sürecine sahip olması, çok yetenekli bir grup tarafından yapılmasının gerekmesi ve beyin ameliyatlarının tehlikeli olması halinde sıralanıyor. Yeni teknoloji ise ölçümleri, bedenin dışarıdaki ped yardımıyla yapıyor ve bir kişinin yapmak istediği hareketleri algılayabiliyor.

Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol (Video)

EEG ismi verilen ve beyindeki elektriksel yansıları inceleyen teknoloji üzerine geliştirilen yolda araştırmacılar, hareketlerin kusursuz olmadığının farkında. Odaklandıkları nokta da hareketlerin akıcı olması ve rastgele bir halde bölünmediğine odaklanıyor. Carnegie Mellon’dan Profesör Bin He, sonuncu hedefin fizikî olarak vücudun bütünlüğünü bozmayacak, istilacı olmayan tedaviler geliştirmek olduğunu söylüyor. He’ye nazaran nöral çözümleme ve robot kolun pratik kullanışlılığı, gelecekte vücuda ziyan vermeden takılacak nörorobotlar alanında kıymetli bir adım olacak.

Hatalı ya da zayıf sinyallerin yaratacağı yanılgılı yansıları çözmek için sıkı biçimde çalışan araştırmacılar, her biriyle 10 seans çalıştıkları 68 iştirakçiden yardım alarak deneyler gerçekleştirdi. Böylelikle daha evvelki denemelerden %500 daha efektif bir kol üretmeyi başardılar. Aygıtın yapay zeka öğrenmesi de %60 daha efektif çalışıyor.

Ekip, yakın vakitte klinik çalışmalara başlamayı amaçlıyor. Profesör He ve takımı, bu teknolojinin felçlilere ve amputelere kolaylık sağlayabileceğine inanıyor.

Araştırma, Science Robotics mecmuasında yayımlandı.