Dünyanın En Nadir Balinalarından Birinin Şarkısı Kaydedildi

Dünyanın En Nadir Balinalarından Birinin Şarkısı Kaydedildi

Balinalar, irtibat kurmak için muhakkak bir frekansta sesler çıkartır. Bu seslere sık sık balinaların müziği denir. Doğu Kuzey Pasifik Sağ Balinası olarak isimlendirilen ve çok ender görülen bir balina tipinin müziği birinci sefer kaydedildi.

Balina müziklerini kaydetmek zati zordur zira balinalar her vakit ‘şarkı söylemez’. Genelde kısa, belirli bir gayesi olan sesler çıkartırlar. Ender bir çeşidin müziğini kaydetmek, haliyle daha uzun sürdü. Birinci olarak 2010 yılında yapılan çalışmalarda, ses dalgalarının kayıtlarında ortaya çıkan müziğin gözlemlenmesi için ise yıllarca müşahede yapılması gerekti.

Araştırmayı yapan NOAA isimli tertipten biyolog Jessica Crance, tıpkı müzikleri 2017 yılının yaz ayları boyunca duyduklarını, en sonunda müziklerin geldiği bölgeyi belirlediklerini ve balinaları görüntülediklerini söyledi. Crance, bu cinsten bir irtibatın, sağ balina ya da siyah balina olarak isimlendirilen cinslerde daha evvel görülmediğini belirtiyor.

Crance, sekiz yıllık süreçte dört farklı şarkıyı, beş farklı yerde gözlemlemeyi başardı. Müşahedeler, Alaska’nın güneybatısında, Bering denizinde yapıldı. Araştırmacılar, bu balinaların neden müzik söyledikleri konusunda ise kesin bir açıklama yapamıyor. Bu canlılardan sırf 30 kadar bulunuyor. Müziklerin genel olarak çiftleşme maksadıyla söylendiği düşünülüyor. Sayısal olarak az olan bu canlıların uzun müziklerinin, eş bulmalarında yardımcı olabileceği düşünülüyor.