100 Saat MR'da Kalan İnsan Beyninin İnanılmaz Görüntüsü

100 Saat MR’da Kalan İnsan Beyninin İnanılmaz Görüntüsü

MR, öbür ismiyle MRG (manyetik rezonans görüntüleme), bedende istenilen bölgelerin detaylı imajlarını oluşturmak için güçlü mıknatıslardan, radyo dalgalarından ve bilgisayarlardan yararlanılan bir tıbbi görüntüleme tekniği. Massachusetts'ten bilim insanları, bu tekniği kullanarak enteresan bir görüntülemeye imza attılar.

100 saatten fazla süren bir MR taraması, tüm insan beyninin daha evvel eşi gibisi görülmemiş derecede detaylı bir imajını gözler önüne serdi. Massachusetts General Hospital araştırmacıları tarafından yapılan bu çalışmada, 58 yaşında bir bayana ilişkin olan ve bilim için bağışlanmış bir beyni taramak için yakın vakitte FDA tarafından onaylanan ‘7 Tesla MRI’ ismindeki MR aygıtı kullanıldı. Bu taramadan sonra ortaya çıkan MR imgeleri ise insan beynini 0,1 milimetreye kadar ayrıntılı bir halde gösteriyor.

Science News’te yayınlanan araştırmaya göre beyin taraması başlamadan önce araştırmacılar, beynin hareketsiz durmasını sağlayan ve hava kabarcıklarının ortadan kaybolmasına müsaade veren özel bir ortam hazırladılar. Taranmaya hazır hâle getirilen beyin, daha sonra ‘7 Tesla MRI’ aygıtıyla neredeyse 5 gün boyunca tarandı ve inanılmaz yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu bir beyin MR’ı ortaya çıktı.

100 Saat MR'da Kalan İnsan Beyninin İnanılmaz Görüntüsü

Araştırmacılar, insanların 100 saat boyunca MR aygıtında durabilecek güce sahip olmaması nedeniyle yaşamaya devam eden insanların beynini incelemek için tıpkı tekniği kullanamıyorlar. Diğer yandan ise MR aygıtında teneffüsten yahut kan akışından bile gelen ufak hareketler, MR imajını bulanıklaştırıyor.

Bu detaylı beyin imgeleri; komalar ve depresyon üzere bozukluklarda yer alan, görülmesi güç beyin anormalliklerini kesin olarak belirlemeye çalışan araştırmacılar için kıymetli ipuçları içerebilir.