1000'den Fazla Android Uygulaması Verileri Çalıyor

1000’den Fazla Android Uygulaması Verileri Çalıyor

Bir uygulamayı telefonunuza indirirken, uygulamanın sizden istediği müsaadeleri verirken ‘veri erişimi’ isteğini reddettiğiniz vakit datalarınızın korunduğunu düşünebilirsiniz fakat yeni çıkan bir rapor bu durumun bu türlü olmadığını bizlere gösteriyor. Araştırmalar, uygulamaların kullanıcı tarafından belirlenen kısıtlamaları atlayabildiğini gösteriyor. 

1000'den Fazla Android Uygulaması Verileri Çalıyor

Binden fazla uygulamanın bulunduğu bu listede, Shutterfly ve Baidu gibi tanınan uygulamalar da bulunuyor. Baidu, harita hizmeti ile data topluyor, bu da Baidu’nun harita servisini kullanan birtakım uygulamaların da bilgilerinizi topladığını işaret ediyor. Samsung Health ve Samsung Internet uygulamaları da Baidu’nun harita verilerini kullanıyor.Shutterfly, kendi ismine yapılan bu suçlamaları reddediyor. Şirket, CNET ile yaptığı bir konuşmada “Birçok fotoğraf uygulaması gibi Shutterfly da verileri kullanıcı tecrübesini geliştirmek için Android geliştirici muahedesine uygun bir biçimde, kapalılık siyasetine uyarak kullanır” dedi.  

Bazı uygulamalar, bilgilere sahip olabilmek için başkalarından daha makus sistemler kullandı. Örneğin, test edilen uygulamaların yaklaşık 13 tanesi, telefonunuzun içindeki öbür uygulamalardan bilgi araklamak için uğraşıyor. 17 milyondan fazla indirilen bu programlar, korunmayan belgelerinize sahip olabilir ve bu büyük bir tehdit demek.