2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

Huawei Mate X, isimsiz Xiaomi katlanabilir telefon ve elbette skandallara doymayan Samsung Galaxy Fold…

Geçtiğimiz yılın sonunda, büyük heyecan yaratan katlanabilir telefonlar hakkında sizleri daha o vakit uyarmıştık. Piyasaya sürülen birinci katlanabilir telefonları neden satın almamanız gerektiğini açıklamıştık. Son aylarda yaşananlar, bizi neredeyse bütün öngörülerimizde haklı çıkardı.

Samsung, sadece bu yarışı kazanmak için kendi prestijini zedeledi:

2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

Esnek ekran panelleri hudutlu sayıda üretilebilen, lakin yaygınlaştırılamayan teknolojiler içeriyor. OLED ve AMOLED üzere renk yoğunluğu ve çözünürlük açısından daha verimli ekran panellerinin yerini plastik muhafazalı esnek panellere bırakması için daha çok vakit gerekiyor. Lakin bunun nedeni alışkanlıklarımız değil, büsbütün ivedi etmek. 

20 Şubat 2019’da tanıtılıp, 16 Nisan’da ön siparişe açılan Samsung Galaxy Fold, 26 Nisan’da raflardaki yerini olacaktı. Gerçekten teknoloji editörlerine test için gönderilen aygıtlarda önemli sıkıntılar ortaya çıktı. Aygıtın katlanabilir ekranında yer alan plastik sinema çıkarılınca, ekranı kullanım dışı kalıyordu. Üstelik bu sinema, sıradan bir ekran kollayıcı üzere duruyor, son derece kolay bir formda panelden ayrılıyordu.

2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

Samsung, planladığı 26 Nisan satış tarihini erteledi. Temmuz ayına gelmemize karşın hâlâ ikinci bir tarih açıklanmış durumda değil. Samsung, açık bir bir biçimde bu işin öncüsü olmak isterken, prestij kumarını kaybetti. 

Rekabetin Çinli safı Huawei, Samsung’un çabucak akabinde Mate X modeli ile sahneye çıktı. Aygıt, katlandığında önde ve artta iki ekran olarak kalan tek dış panele sahipti. ABD’nin Çin’e uyguladığı ticari yaptırımından ötürü Google’dan tekme yiyen şirket, aşikâr ki katlanabilir telefon planlarına odaklanamadı. Çünkü Mate X’in 2019’un ikinci yarısı satışa sunulacağı söylenmesine karşın ortada daha bir tarih bile yok. 

2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

Xiaomi ise bu rekabetin en farklı tarafı. Çünkü bir değil iki defa katlanabilen ekrana sahip bir konsept ile 2018’de karşımıza çıkan firma, 2019’un ikinci yarısını maksat göstermişti. Huawei kadar net bir açıklama yapılmamış olsa da Xiaomi de uzun müddettir katlanabilir telefonlar konusunda sessiz. Hatta Mi 9’un Türkiye lansmanı sırasında Xiaomi Eser Müdürü Donovan Sung ile birebir görüşme yapmış, tekrar de karşılık almamıştık.

Katlanabilir telefon fiyaskosunun gerisindeki asıl neden: Yüksek fiyatlar

2019’un En Büyük Fiyaskosu: Katlanabilir Telefonlar

Samsung Galaxy Fold, 1980 dolar; Huawei Mate X, 2890 dolar düzeylerinde etiketlerle tanıtıldılar. Yani şimdiki TL kuruna nazaran vergisiz Galaxy Fold, 11 bin TL; Huawei Mate X ise 16 bin TL etketindeydi. Vergilerle birlikte bir telefona 15 – 20 bin TL ortasında bir fiyat ödemek kim ister ki? Bu durum dolar ya da euro bazında ödeme yapan tüketiciler için de bu türlü. Samsung ve Huawei, katlanabilir telefon işine satış başarısı motivasyonuyla girmedi. Asıl rekabet prestij kazanmak üzerineydi. Tüketiciler de aslında fiyatları görünce korkmuş durumdaydı. 

Sonuç: Daha 6 ay var lakin…

2019’un ikinci yarısına giriş yaptık ve artık üreticilerin bu fiyaskoya dair tüketicileri bilgilendirmeleri gerekiyor. Beklenti oluşturmak ve bunu karşılayamamak, prestij rekabetindeki en korkutucu etmenlerden. Tahminen de yalnızca bu yüzden Huawei ve Xiaomi, Samsung üzere darbe yemek istemediklerinden sessizliklerini muhafazaya devam ediyorlar.

Peki siz katlanabilir telefonlar hakkında neler düşünüyorsunuz? 2019 içerisinde amiral gemilere baş tutabilecek bir katlanabilir telefon görecek miyiz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.