Xiaomi, Mimoji Fikrini Apple'dan Önce Bulduğunu Öne Sürdü

Xiaomi, Mimoji Fikrini Apple’dan Önce Bulduğunu Öne Sürdü

Xiaomi'nin CC9 modelini tanıtmasıyla birlikte şirketin yeni Mimoji uygulaması da gün yüzüne çıktı. Pek çok kişi, Xiaomi'nin bu özelliği Apple'dan 'arakladığını' söylerken Xiaomi, kelam konusu tezleri reddetti.

Mimoji isminin Apple'ın Memoji'yi duyurmadan evvel de bulunduğunu tez eden Xiaomi, Mimoji'nin bir kopya olduğunu sav eden müellifler hakkında dava açılabileceğini de belirtti.

Xiaomi, Mimoji Fikrini Apple'dan Önce Bulduğunu Öne Sürdü

Mimoji'nin çıkışının akabinde gelen makus yorumlardan hiç de mutlu olmayan Xiaomi, olayın intihalle uzaktan yakından ilgisi olmadığını söz etti. Xiaomi Group'un Halkla Bağlantılar departmanı Genel Müdürü Xu Jieyun, şirketin açıklamasını Weibo'da paylaşarak Mimoji ve Memoji ortasında karşılaştırma yaparak Mimoji'nin ismini karalamaya çalışanları uyardı.

Mimoji'nin geçen sene mayıs ayında çıkış yaptığını fakat Memoji'nin haziran ayında çıktığını belirten Xiaomi, iki uygulamanın çalışma mantığının da farklı olduğunu belirtti.

Xiaomi'nin Halkla Bağlar yetkilisi, rastgele bir intihalin tespiti halinde halka açık biçimde özür dileyeceklerini belirtti.