2,5 Yılda Çekilen Mükemmel Star Wars Sahnesi

2,5 Yılda Çekilen Mükemmel Star Wars Sahnesi

1977’den spoiler: Star Wars serisinin vizyona giren birinci sineması A New Hope sinemasında Darth Vader ile Obi Wan Kenobi dövüşür ve dövüşün sonunda Obi Wan Kenobi güçle bir olur (ölmez). Bu sahne, Star Wars’ın en kült sahnelerinden biridir.

Star Wars hayranlarını şad etmek zordur. Birinci kimin ateş ettiğinden Luke’un devam üçlemelerinde ışın kılıcını alır almaz atmasına kadar hayranları tartışmaya sürükleyen pek çok şey var. Öte yandan bu hayran üretimi düzenleme herkesi tatmin etmişe benziyor. Yeni sahneler, görüntü düzenleme hileleri, hızlandırılmış çekimler ile birlikte bu ikonik dövüş orijinal bir hale geldi ve YouTube’da 48 saatten kısa müddette 2 milyondan fazla sefer izlendi.Sahnenin bu kadar çok izlenmesinin gerisinde ise tek bir neden var: Teknoloji. O periyodun teknolojisi bugünden çok daha gerideydi. O yüzden de dövüş sahneleri daha statik, hareketler daha az akıcıydı zira elimizdeki teknoloji o kadardı.

Aşağıda Star Wars sinemasında yer alan orjinal sahne var:

Yenilenen versiyon ise FixitinPost isimli bir hayran kümesi tarafından çekildi. Bu versiyonda aksiyon çok daha süratli, günümüzdeki sahnelerin dinamizmine çok daha yakın hale geldi. Grup dövüşe ek sahneler eklemeyi de ihmal etmedi. Bu orta sahnelerde o anda gerçekleştiği resmi olarak kabul edilen öteki olaylar da yer alıyor. Sonuç olarak ortaya çıkan “Star Wars SC38 Reimagined” isimli dövüş sahnesi günümüzün hayranlarına çok daha fazla hitap ediyor. Dövüş sırasında sahnenin kendine has havası korunuyor lakin daha çağdaş imajlar ortaya çıkıyor.

Sahneyi yine yapan takımdan Christopher Clements, sahne için Rogue One sinemasından esinlendiklerini söyledi. Sahneyi yapmaktaki asıl hedeflerini ise Darth Vader ve Obi wan Kenobi ortasındaki bağlantıyı daha net göstermek olarak açıkladı.

Star Wars hayranları son yıllarda seriden çok şad değiller lakin hayranlık duydukları markayı desteklemeyi de bırakmıyorlar. Bu nedenle de kendi görmek istedikleri şeyleri kendileri çekiyorlar.

Tamamen hayranlar tarafından 2,5 yılda çekilen sahne ise şöyle: