ABD Verilerini Çaldıran Şirket, 700 Milyon Dolar Ödeyecek

ABD Verilerini Çaldıran Şirket, 700 Milyon Dolar Ödeyecek

Equifax isimli tüketici kredi raporları sağlayan Amerikan şirket, 2017 yılında bilgisayar korsanlarının sistemdeki bir açığı kullanarak tam 143 milyon ABD vatandaşının datalarını çaldığını duyurmuştu. ABD’nin toplam nüfusunun 324 milyon olduğunu düşünürsek yaklaşık 2 bireyden 1’inin ferdî bilgileri korsanların eline geçmişti.

Çalınan datalar, ortasında kullanıcıların ferdî bilgilerinin yanı sıra sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri, konut adresleri ve şoför lisans numaraları üzere bilgileri de içeriyordu. Ayrıyeten 209.000 ABD vatandaşının da kredi kartı bilgileri korsanların eline geçmişti.

ABD Verilerini Çaldıran Şirket, 700 Milyon Dolar Ödeyecek

Equifax’ın sistemlerindeki güvenlik açıklarından yararlanan korsanlar, kusurlu bir tarama aracı sayesinde aylarca tespit edilemeden gizlenmeyi başardılar. Çalınan bilgilerin Deep Web’de satışa sunulacakken şirket, bir dizi tedbirler aldı ve bu bilgileri geri almak için çalışmalara başladı. Ülkedeki en büyük kredi raporlama şirketi, yaklaşık 145 milyonu ilgilendiren 2017 bilgi ihlalleri ile ilgili çok sayıda eyalet ve federal soruşturmayı düzenlemek üzere bir mutabakat imzalamak üzere.

Konuyla ilgilenen kaynakların The Wall Street Journal’a yaptığı açıklamaya nazaran Equifax, Federal Ticaret Komisyonu’na Tüketici Mali Müdafaa Bürosu’na ve birden fazla devlet avukatına bu mevzuyu çözmesi için toplamda yaklaşık 700 milyon dolar ödeyeceğini söyledi. Mutabakata göre bu oluşturulan fonun bir kısmı, tüketicilerin data ihlali nedeniyle gördükleri ziyanı telafi etmek için kullanılacak. Yaptığı kusurun bedelini yüklü bir ölçü para ile ödemeye çalışan Equifax’ın bu muahedeyi pazartesi günü açıklaması bekleniyor.