Google, Ay’a İnişin 50. Yılını Bir Doodle İle Kutluyor

Google, Ay’a İnişin 50. Yılını Bir Doodle İle Kutluyor

20 Temmuz 1969 tarihi, insanlık tarihi açısından büyük bir değere sahip. 50 yıl evvel bugün, Ay yüzeyine beşerli birinci uzay uçuşu muvaffakiyetle gerçekleştirildi. Neil Amstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins ise bu misyonu gerçekleştiren üç astronottu. 20 Temmuz günü, ayın yüzeyine ulaştıktan 6 saat sonra ayın yüzeyine ayak basan birinci beşerler Neil Armstrong ve Buzz Aldrin oldu. Michael Collins de onları kapsülün içinde bekliyordu. Takım, 8 gün kaldıktan sonra gezegenimize geri döndü.

Google, bu özel günün 50. yıl dönümünü unutmadı ve bugüne özel bir doodle hazırladı. Doodle’ın üzerine tıklandığında Apollo 11’in komut pilotu olan Michael Collins’in bir sesli anlatımı bizi karşılıyor. Dünya’dan Ay’a kadar tüm sürecin bir animasyon sinemayla anlatıldığı görüntüde Michael Collins, bu misyonu birinci ağızdan bizlerle paylaşıyor. 4 dakika 37 saniye uzunluğundaki görüntüde, Ay’a iniş manzaralarının animasyon versiyonu yer alıyor. Bu manzaraların 13 NASA çalışanıyla bir arada 17 kişilik bir takımın eseri olduğunu belirtelim. Google, doodle’ı oluşturma sürecini de YouTube üzerinden yayınladı.

1969’da Armstrong’un meşhur sözü “İnsanlık için dev bir adım” eşliğinde Apollo 11 misyonu, toplamda 400.000 kişinin katkılarıyla gerçekleşti. Apollo 11; ABD ve SSCB ortasındaki uzay yarışı olarak isimlendirilen rekabet için de bir dönüm noktasıydı çünkü Rus kozmonotları daha evvel uzay misyonları açısından her kademede ABD’li astronotları geride bırakmıştı.

NASA, artık birinci kere bir bayan astronotu Ay'a göndermeyi amaçladığı planlar üzerinde çalışıyor. Her şey yolunda giderse 2024 yılında birinci bayan astronot, Ay'ın yüzeyinde yürüyecek. Kim bilir tahminen Google bunun için de bir doodle üretir.