ABD, İnsanların Rızası Olmadan Yüz Taramaları Yapıyor

ABD, İnsanların Rızası Olmadan Yüz Taramaları Yapıyor

Kişiler ve kurumlar yüz tarama sistemlerinden vazgeçmiş olsa da federal ajanslar bu teknolojiye sıkı sıkıya bağlanmış durumda. Dahası, vatandaşlar bu durumdan bihaber oldukları için istekleri da bulunmuyor. Georgetown hukukçuları ve Washington Post'un araştırmalarının sonucunda FBI ve ICE'nin (ABD Göçmenlik Bürosu), Motorlu Araçlar Departmanı bilgilerini yüz tanıması için bir 'maden' halinde kullandığı ortaya çıktı.

ABD, İnsanların Rızası Olmadan Yüz Taramaları Yapıyor

Sistemin data tabanıyla birlikte kamera altyapısındaki fotoğrafları inceleyerek milyonlarca fotoğrafı kullanan memurlar, 'hafif suçlarda' şüphelileri tespit ediyor. FBI'ın her ay yaklaşık 4.000 adet yüz tanıması yaptığı da biliniyor.

Tabii ki bu durum beraberinde birçok etik sorunu da beraberinde getiriyor. Şahısların isteğinin bulunmadığı bu durumda kaç kişinin yanlış amaç olduğuna dair de bir bilgi bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra federal ajansların bu bilgileri sorumlu ve yoluna uygun bir halde kullanıp kullanmadığına dair bir bilgi de bulunmuyor.

ABD, İnsanların Rızası Olmadan Yüz Taramaları Yapıyor

Konu hakkında eyalet yetkililerine e-posta atmanın ötesinde araştırmalar gerçekleştirildi. Bu araştırmaların sonucunda birçok kişinin zımnilik telaşlarına sahip olduğu ortaya kondu. Georgetown'dan Claire Garvie, eyalet içerisinde araç kullanma hakkına sahip olan lakin dokümanları bulunmayan göçmenler üzerinde bu sistemin kullanılmasının 'güvenliği önemli manada zedelediğini' de belirtti. Dahası, göçmenlerin belli bir müddet sonra aleyhlerine kullanılabilecek dokümanları doldurması konusunda önemli bir baskı altında bırakıldıkları da biliniyor.

ICE şu an için yüz tarama teknolojisini nasıl kullandığına dair belli bir açıklamada bulunmasa da FBI, Şerif Yardımcısı Müdürü Kimberly Del Greco'nun haziran ayında yaptığı bir ifadeyi ortaya attı. Greco, teknolojiyi savunarak teknolojinin hem özgürlüğü hem de güvenliği koruduğunu belirtti. Doğal ki açıklamanın doğruluğu konusunda da belli kuşkular ortaya çıktı. Yanlış önermeler ve yetkinin berbata kullanılması, pak insanların tutuklanmasına yol açılabilir. Ayrıyeten yasal bir çerçeve ve şeffaf uygulamalar olmadan, sistem berbata ve insanların istekleri doğrusunda kullanılabilir.