ABD, Vize Başvurusunda Sosyal Medya Bilgilerini İsteyecek

ABD, Vize Başvurusunda Sosyal Medya Bilgilerini İsteyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yeni düzenlemesi ile birlikte beşerler vize başvurusu yaparken toplumsal medya isimlerini, 5 yıllık e-posta adresi ve telefon numaralarını da vermek zorundalar. Düzenlemenin teklifi geçtiğimiz yıl yapıldığında gelen kimi açıklamalara göre bu durumun yılda 14,7 milyon insanı etkilemesi bekleniyor.

ABD, Vize Başvurusunda Sosyal Medya Bilgilerini İsteyecek

Belirli diplomatik ve resmi vize müracaatları bu durumdan muaf tutulacak lakin ABD’ye çalışmak için yahut tahsil görmek için gitmek isteyen bireyler bilgilerini vermek zorundalar. Dışişleri Bakanı, “ABD vatandaşlarını korumak ismine tarama süreçlerimizi geliştirmek için yeni sistemler bulmaya çalışıyoruz” dedi. The Hill’e konuşan yöneticinin dediğine göre sosyal medya bilgileri hakkında yanlış bilgi veren şahıslar ağır cezalara çarptırılacak.

Daha evvel, yalnızca dünyanın birtakım bölgelerinden gelen başvurular için ek güvenlik denetimine muhtaçlık duyuluyor ve bu bölgelerdeki kişilerin bu bilgileri teslim etmesi gerekiyordu. Artık ise müracaat sahiplerinin toplumsal medya hesap isimlerini vermeleri ve listelenmemiş rastgele bir sitedeki hesaplarının ayrıntılarını vermeleri gerekiyor.