Android Q Beta 5'te Hareketle Kontrol Özelliği Kolaylaşıyor

Android Q Beta 5’te Hareketle Kontrol Özelliği Kolaylaşıyor

Android aygıtınızın hareketle denetim özelliğini kullanıyorsanız muhtemelen tam ekranda oyun oynarken yahut görüntü izlerken çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyorsunuzdur. Olağan koşullarda tam ekrandan çıkmak için telefonunuzu yatay halde tutarken alt kısımdan üst gerçek iki defa kaydırmanız gerekiyor fakat alışkanlık gereği sağ yahut sol taraftan kaydırmak daha kullanışlı geliyor.

Google, kullanıcıların bu davranışını fark etmiş olacak ki Android Q Beta 5 ile tam ekrandan çıkışı sağ yahut sol taraftan kaydırmayla da mümkün hâle getirdi. Android Q Beta 5 ile birlikte gelen bu özelliği aşağıdaki GIF ile daha net bir halde anlayabilirsiniz.

Android Q Beta 5 ile gelen yeni özellik sayesinde ekranın en alt kısmına ulaşmak için çeşitli parmak hareketleri yapmanıza gerek kalmıyor. Direkt olarak sağ yahut sol taraftan kaydırdığınızda açılan bildirim paneli ve navigasyon tuşlarıyla tam ekran modundan çarçabuk çıkabiliyorsunuz. Yapılan bu yenilikle birlikte tam ekrandan çıkma üzere kolay bir olayın son derece karmaşık hâle gelmiş olması sorunu çözülmüş olacak.

Beşinci betası yayınlanan Android Q'nun önümüzdeki aylarda resmi olarak tanıtılması ve birinci etapta Pixel aygıtlara, akabinde da Android One aygıtlara gelmesi bekleniyor. Samsung, Xiaomi ve Huawei üzere üreticiler de yeni Android sürümünü kendi arayüzlerine entegre ettiklerinde belirledikleri güncelleme takvimine nazaran sırasıyla kullanıcılara sunacaklar.