Anime Stüdyosu Kyoto Animation’da Yangın Çıktı

Anime Stüdyosu Kyoto Animation’da Yangın Çıktı

Japonya’da pek çok animasyon ve anime projesi yapan, alanında ülkenin en tanınan isimleri ortasında yer alan Kyoto Animation, bu sabah saatlerinde yanmaya başladı. Birinci bilgiler, binanın kimliği açıklanmayan biri tarafından kundaklandığı tarafında. 

Anime Stüdyosu Kyoto Animation’da Yangın Çıktı

Görgü şahitlerinin tabirlerine nazaran 40’lı yaşlarda olan kuşkulu, binaya yanıcı sıvılar döküp tutuştururken görüldü. Bir görgü şahidi, kundakçının “Ölün!” diye bağırdığını söyledi. 41 yaşında ve erkek olduğu öğrenilen zanlı, savlara nazaran binayı kendisinin tutuşturduğunu kabul etti. 

Haberlere nazaran firmanın 38 çalışanı, kimileri önemli olan yaralanmalar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 9 kişinin şuurunun kapalı olduğu argüman edilirken, Kyoto Shimbun’a nazaran bir kişi hayatını kaybetti. Kyotonews'in İngilizce versiyonuna nazaran ise ilkyardım takımları, en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

Anime Stüdyosu Kyoto Animation’da Yangın Çıktı

Yangın, Kyoto Animation’un 1. No’lu stüdyolarında çıktı. Şirketin merkezi ise Kyoto’nun Uji City isimli bölgesinde yer alıyor. İki binanın ortasında çok uzun bir uzaklık bulunmuyor. Japonya’da yapılan haber yayınlarına nazaran hala binanın içinde mahsur durumda olan beşerler var ve 20 kişinin akıbeti bilinmiyor. 

Kyoto Animation, bilhassa Lucky Star, Melancholy of Haruhi Suzumiya, K-Oh, Miss Kobayashi’s Dragon Maid, Free! üzere animeleriyle biliniyor.