Kadınları Cinsel Tacizden Koruyabilen Bileklik Geliştirildi

Kadınları Cinsel Tacizden Koruyabilen Bileklik Geliştirildi

Edinburgh Üniversitesi'nde okuyan ve partilere gittiğinde korktuğunu açıklayan 21 yaşındaki Beatriz Carvalho, kendi üzere hisseden bayanlara tahlil olabilecek bir eser prototipi geliştirdi. Akıllı telefondaki uygulamaya bağlanan bileklik, kadınları rahatsız edici durumlardan kurtarabilme özelliğini taşıyor.

Kadınları Cinsel Tacizden Koruyabilen Bileklik Geliştirildi

~Carvalho tarafından tasarlanan bileklik, iki sefer dokunulduğunda ışık saçıyor.

Lux ismi verilen ve tek dokunmayla faal hâle gelip öncesinde seçilen arkadaşlara, o an uygulama içerisinde olan bireylere, yakınlardaki kişilere ve uygulamanın çalışanlarına bildirim gönderen bileklik; kadınların maruz kaldıkları yabancılar tarafından gerçekleştirilen cinsel tacizlerin (Beatriz Carvalho da birebir duruma maruz kalınca aygıtı geliştirmeye başlamış) önüne geçmek için gerçek manada başarılı bir aygıt.

Edinburgh Live'a yaptığı bir konuşmada: “Artık kimse dışarı çıkmaktan korkmamalı. Lux birçok kişi için bir fark yaratacak, güvenlik ağı üzere davranacak.” açıklamalarında bulunarak Lux'ı kullanan şahısların birbirlerini koruyabileceğine de değiniyor. An prestijiyle tek renk seçeneğine (siyah) sahip olan bileklik, bir aksesuar olarak takılabiliyor ve rengi sayesinde göze batmıyor. Aygıtın her ne kadar bayan odaklı olsa da erkek kullanıcılar için de uygun olduğuna dikkat çekiliyor.