Apple'ın Bahsetmediği 9 iOS 13 Özelliği

Apple’ın Bahsetmediği 9 iOS 13 Özelliği

Apple, geçtiğimiz ayın başında düzenlediği WWDC 2019 aktiflikleri kapsamında iPhone'larda kullanılacak olan yeni işletim sistemi iOS 13'ü tanıttı. Pek çok özelliğin tanıtıldığı etkinlikler kapsamında şirket, işletim sistemine yeni eklenecek birtakım özellikleri ise söylemeyeceğini zati açık açık lisana getirmişti lakin şirketin iOS 13 beta sürümünü başlatmasıyla birlikte bugüne kadar hiç konuşulmamış olan özellikleri de bir bir ortaya çıktı. İşte iOS 13'te bulunan lakin Apple tarafından pek de dillendirmeyen olan o özellikler;

Apple'ın Bahsetmediği 9 iOS 13 Özelliği

Fotoğraflardaki Pozisyonları Kaldırma

iPhone'ununuzda bir fotoğraf çektiğiniz vakit, akıllı telefon otomatik olarak fotoğrafın çekildiği pozisyonu, fotoğraf bilgilerine ekliyor. Hatta bununla ilgili periyot dönem kullanıcılara hatıra içerikleri gönderiyor. Fakat iOS 13 ile birlikte dilerseniz fotoğraflarınızın pozisyon bilgisini kaldırabileceksiniz. 

Mesajlar Uygulamasında Bulunan Geliştirilmiş Detaylar Bölümü

iPhone sahipleri kullandıkları Bildiriler uygulamasında rastgele bir bildiri içerisinde bildirilerin detaylarını görebiliyorlar. Fakat bu detaylar şimdilik manzaraları ve evrakları içeriyor. iOS 13 piyasaya sürüldüğü vakit ise gönderiler kontaklar bu bölgeden takip edilebilecek. Bu da Bildiriler uygulamasını biraz daha fonksiyonel hale getirecek.

Mail Bildirimlerini Kapatma

iOS 13 işletim sisteminde Mail uygulaması büyük bir yenileştirme alacak ve daha fonksiyonel hale getirilecek. Bu özelliklerin yanında kullanıcılar, hususlarına nazaran gruplandırdıkları maillerinin bildirimlerini kapatabilecekler. Bu da çok sayıda mail alan kullanıcıların işlerini ziyadesiyle kolaylaştıracak.

Dosyaları Sıkıştırma ve Sıkıştırılmış Belgeleri Genişletme

iOS 13'ün en etkileyici özelliklerinden bir adedinin de bu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. iOS 13 kullancıları artık rastgele bir belgeyi sıkıştırabilecekler ya da sıkıştırılmış olarak indirdikleri bir belgeyi genişletebilecekler. Bu da hem dokümanların fazla yer kaplamasının önüne geçecek hem de mail gönderme süreçleri biraz daha kolaylaşacak.

CarPlay Uygulamasındaki Yenilikler

Araç seyahetlerinde CarPlay uygulaması iş görebiliyor. Lakin kullanıcılar CarPlay uygulamasının ziyadesiyle fonksiyonsuz olduğunu düşünüyorlardı. Apple bu hususa da el atarak uygulamanın fonksiyonelliğini artırdı. Böylelik iOS 13 kullanıcıları, bir yandan navigasyon yardımı almaya devam ederken başka yandan da dinlemek için müzik seçebilecekler.

Apple'ın Bahsetmediği 9 iOS 13 Özelliği

Ağız Sıhhati Takibi

iOS 13 ile birlikte gelen değerli özelliklerden bir tanesi de ağız sıhhatinizin takibini rastgele bir üçüncü parti uygulamaya gerek duymadan yapabilmeniz. Bu özellik sayesinde diş fırçalama takibinizi iPhone üzerinden yapabileceksiniz.

Düşük Data Modu

Akıllı telefon kullanıcıları için data kullanımı hep riskli bir husus olmuştur. Sonuçta hiç bir kullanıcı, internet paketini tüketerek fazla bir fatura ödemek istemez. Apple'da bu hususta gerekli iyileştirmelerini yapmış durumda ve kullanıcılar düşük güç modunu etkin ettikleri vakit internet kullanımı minimalize ediliyor. Bu sayede internet paketlerinin farkında olmadan tüketilmesinin önüne geçilmiş olacak.

Optimize Edilmiş Şarj

Apple'ın iOS 13 ile birlikte kullanıcılarına sunacağı özelliklerinden bir tanesi de telefonun kullanım müddeti ile ilgili. Günümüz akıllı telefonlarının en büyük problemlerinden bir tanesi olan şarj sorununun önüne geçmek için şirketler, optimize edilmiş şarj modunu kullanıcılarının hizmetlerine sunuyorlar. Bu şirketlerden bir tanesi de artık Apple oldu.

Yeniden Tasarlanan Ses Menüsü

Aslına bakacak olursak kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ses ayarlarını değiştirdiklerinde ekranın ortasında çıkan büyük gösterge panelini beğenmiyorlardı. Apple da bunun farkına nihayet vardı ve bir zaman sona erdi. Bundan sonra ses düzeyini değiştirdiğiniz vakit ekranın sol üst köşesinde küçük bir gösterge paneli göreceksiniz.

Apple'ın bugüne kadar dillendirilmemiş olan iOS 13 özelliklerini sizlerle paylaştık. Elbette işletim sisteminin kararlı sürümüne geçildiği vakit daha pek çok özelliğin hayatımıza girmiş olduğunu göreceğiniz. Bunun için bir kaç ay daha beklememiz gerekiyor.