Avrupa'nın En Misafirperver Şehri Türkiye'den Oldu

Avrupa’nın En Misafirperver Şehri Türkiye’den Oldu

İsviçre merkezli Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda 'Dünya Toplumsal Sermaye İzleme 2019' raporu kamuoyuyla paylaşıldı. Farklı kategorilerde Avrupa kentlerini inceleyen enstitü, en misafirperver kentlere ulaştı.

Enstitünün gerçekleştirdiği araştırmada 'sosyal iklim', 'kişiler ortası güven', 'kemer sıkma siyasetlerinin kabul edilmesi', 'vergileri ödeme isteği', 'yerel iktisada yatırım', 'yardımseverlik', 'arkadaşlık' ve 'misafirperverlik' üzere bahisler soruldu. İştirakçilerin çevrimiçi halde oy verdiği araştırmada, iştirakçilerden, bu sorulara 1 ila 10 ortasında bir kıymetlendirme yapmaları istendi.

Avrupa'nın En Misafirperver Şehri Türkiye'den Oldu

Yapılan araştırma sonucunda Japonya ve Yunanistan 10'ar puan alırken Türkiye 8,1 puan alarak Avrupa'nın en misafirperver ülkeleri ortasındaki yerini aldı.

Şehir bazında misafirperverlik olayını incelediğimiz vakit Avrupa'nın en misafirperver kenti olarak tıpkı vakitte Avrupa'nın en büyük kenti tercih edildi. 16 milyon nüfusuyla Avrupa'nın en büyük kenti olan İstanbul, 8,6 puan alarak birebir vakitte Avrupa'nın en misafirperver kenti oldu.