"Verilerimizi, Topraklarımız Gibi Korumalıyız"

“Verilerimizi, Topraklarımız Gibi Korumalıyız”

Ülkemizdeki bilişim dalı üzerinde çalışmalarını yütüren NGN'nin Tuzla'da oluşturduğu bilgi merkezi bugün, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Arda Ermut tarafından açıldı.

Ülkemizin en büyük data merkezi yatırımlarından birisi olan Star of Bosphorus Bilgi Merkezi, böylece kamu ve özel bölüme bilgi depolama, güvenlik hizmetleri ve hizmet idaresi üzere mevzularda hizmet verecek.

"Verilerimizi, Topraklarımız Gibi Korumalıyız"

Açılış etkinliklerinde mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Koç, dijital dönüşümün çok kıymetli olduğunu fakat bu dönüşümün büyük riskler de içerdiğinin altını çizdi. Değişen dünya şartlarında ulusal güvenliğin sağlanmasının en kıymetli ögelerinden bir adedinin siber güvenlik olduğunun söz eden Koç, daima olarak değişen siber hücumların her geçen gün daha güçlü ve daha tehlikeli olduğunu belirtti. Bilgilerin ne kadar değerli olduğuna dikkat çeken Koç; açılan bilgi merkezinin, dataların korunması konusunda da büyük bir kıymet arz ettiğini söz etti. Bilgileri kara sonlarına benzeten Koç, “Verilerimizi de tıpkı topraklarımızı koruduğumuz üzere korumalıyız.” dedi.

NGN İdare Heyeti Lideri İnaç Erol ise, yerli yazılımların, içeriklerin ve bulut hizmetinin ehemmiyetine vurgu yaparak açılan bu data merkezinde bunları sağlayacak alt yapıyı kuracaklarını ve dataların ülke dışına gönderilmesine gerek kalmayacağını, Türkiye'nin bundan sonra kendi bilgilerinin sahibi ve koruyucusu olacağını söyledi. Bu yatırımın 5 yıl içerisinde ülke iktisadına 2 milyar TL'lik katkı yapacağını söyleyen Erol, daha şimdiden üç yabancı ülkenin, data merkezlerinden hizmet almaya başladığını tabir etti. Aldıkları sorumluluğun farkında olduklarını tabir eden Erol, bilgilerin korunması konusuna büyük kıymet verdiklerini belirtti.