Bilim İnsanları, Bakteriyle Grafiti Karıştırıp Grafen Üretti

Bilim İnsanları, Bakteriyle Grafiti Karıştırıp Grafen Üretti

Bakterilerin hayatımızın her yerinde olduğu yadsınamaz bir gerçek. Kimi vakit bu bakteriler uygun emellere hizmet ederken kimi vakitse kimi hastalıklara neden olabiliyor. Pekala bir bakteri, bilgisayarların üretilebilmesi için kullanılabilir mi? Bu soru birinci başta saçma gelse de, yapılan son araştırmalar bakterilerin bilgisayarların üretilmesinde kullanılabileceğini gözler önüne seriyor.

Bilim insnları son yıllarda klasikleşmiş olan materyallerin dışına çıkarak, nanomalzemeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Nanomalzemeleri eşsiz elektronik, optik ya da mekanik özelliklere sahip olan eserler olarak tanımlayabiliriz. Bu materyaller tabiatta var olacağı üzere, bilim kullanılarak da üretilebilir.

Bilim İnsanları, Bakteriyle Grafiti Karıştırıp Grafen Üretti

Bilim insanlarının bilgisayar üretimi için kullanmak istedikleri nanomalzeme ise -Chernobyl dizisini izleyenlerin yakından tanıyacakları- grafen. Bu nanomalzeme, kusursuz bir elektrik iletkenliğinin yanı sıra esnekliği ve mekanik gücüyle bilim insanlarının her vakit dikkatini çekmiştir. Grafitten elde edilen bu materyalin üretim süreci farklı sistemler olmasına karşın ziyadesiyle zahmetli ve genelde randımanı düşüktür.

Bu noktada ABD Rochester Üniversitesi'nden Prof. Anne S. Meyer ve Hollandalı bilim insanları, grafitten grafen elde edebilmek için yeni bir yol keşfettiler. Bu teknikte ise direkt bir bakteri kullanılıyor. Shewanella ismi verilen bir deniz bakterisini grafitle karıştıran bilim insanları, grafen elde etmeyi başardılar. Mevcut sistemlere oranla ziyadesiyle ucuz olan bu yeni teknik, uygulama mühletinin kısa olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Üstelik bu metodun etraf dostu olması, tekniğin avantajlarını artıran bir başka konu.

Bakteri ve grafit ile oluşturdukları karışımı bir gece dinlendirmeye bırakan bilim insanları, gayelerine ulaşmayı başardılar. Bu teknik sayesinde hem grafen üretildi hem de üretilen bu grafen, bakterilerin etraftaki oksijeni tüketmesi nedeniyle daha saf bir halde elde edildi. Bu da grafenin elektrik iletkenliğini artırmış oldu.

Bilim İnsanları, Bakteriyle Grafiti Karıştırıp Grafen Üretti

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meyer, kullandıkları bu teknik sayesinde elde edilecek olan grafenin, tıbbi materyallerin üretilmesinde ve yenilikçi bilgisayar teknolojilerinde kullanılabileceğini söylüyor. Bilim insanları artık, bu yeni keşfin uygulama alanlarını genişleterek tek seferde daha çok grafen üretme ve üretilen grafenin daha geniş kapsamlı kullanılabilmesi için çalışmalarını sürdüyorlar.