Taksiciler, Kısa Mesafe Yolcu Kabul Etmemeye Devam Ediyor

Taksiciler, Kısa Mesafe Yolcu Kabul Etmemeye Devam Ediyor

Taksiler, çok uzun yıllardır en değerli ulaşım araçlarından biri olarak hayatımızda yer alıyor. Taksilerle ilgili karşılaşılan en kıymetli sıkıntılardan biri ise birtakım istisnalar haricinde taksicilerin kısa ara yolcu kabul etmemesi. 2017 yılında uygulamaya konulan ‘indi-bindi parası’ uygulaması, yürürlüğe girdiği birinci vakitlerde tüketicilerden büyük reaksiyon toplamıştı lakin genel olarak kısa ara yolcu kabul etmeme meselesine tahlil oluşturacağı düşünülüyordu. 

Bugüne geldiğimizde ise hem vatandaşlar hem de tüketici dernekleri, indi-bindi parası uygulamasının pek bir işe yaramadığını, hala birkaç istisna hariç taksicilerin kısa uzaklık yolcu kabul etmediğini belirtiyorlar. Günümüzde 10 TL olan indi-bindi parasına karşın taksiciler, işe gidiş-gelişin ağır olduğu sabah ve akşam saatlerinde bilhassa turistlerin ağır olduğu, kalabalık semtlerde, kaideler ne olursa olsun kısa ara yolcu kabul etmemeye devam ediyorlar.

Taksiciler, Kısa Mesafe Yolcu Kabul Etmemeye Devam Ediyor

“Taksiciler, değişime gidiyorsa durmamalı; durduysa yolcuyu istediği yere götürmeli”

Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, hiçbir taksicinin ‘arabayı teslim edeceğim, değişime gidiyorum’ üzere bir mazeretin gerisine sığınamayacağını belirtirken, vardiya adabı ile çalışan farklı iş alanlarının da olduğunu, hiçbir kesimde vardiya değişimi nedeniyle müşteri geri çevirmenin mümkün olmadığını lisana getirdi. Ağaoğlu ayrıyeten bu mevzuda taksicilerin değil plaka sahiplerinin kabahatli olduğunu belirtiyor.

Tüketiciyi Müdafaa Derneği Genel Lideri Aziz Koçal da sorunun plaka sahiplerinden kaynaklandığını düşünenler ortasında. Koçal, plaka sahiplerinin sürücülerden yüksek gelir beklediğini, bu nedenle sürücülerin yolcu seçmek üzere bir uygulamaya başvurduğunu belirtiyor. Bununla birlikte taksicilerin ‘yolcu seçme’ hakkında sahip olmadığını belirten Koçal, araç değişime gidiyorsa hiç durmamalı, şayet durduysa yolcuyu istediği yere götürmeli formunda konuştu.