Huawei EMUI 10'un Lansman Tarihi Belli Oldu

Huawei EMUI 10’un Lansman Tarihi Belli Oldu

ABD’nin Huawei’yi ticari kara listeye almasıyla birlikte Google, Çinli teknoloji devinin Android lisansını askıya aldığını duyurmuştu. Bu gelişmenin akabinde Huawei’nin yeni kuşak akıllı telefonlarında tam teşekküllü bir Android sürümü kullanamayacağı ve Google servislerinden yoksun kalacağı bilgisi, ışık süratiyle tüm akıllı telefon dalına ve teknoloji takipçilerine yayılmıştı. Son olarak ise ABD Lideri Trump, Huawei’nin ABD’li şirketler ile ‘casusluk tehlikesi içermeyen’ eserlerde ticaret gerekleştirmesinin bir sakıncası olmadığını belirtmişti.

Huawei, kendi işletim sistemi olan Hongmeng OS’u bir an evvel piyasaya sunmak için çalışmalarına son hız devam ediyor olsa da Trump’ın açıklamaları, şirketin en azından bir mühlet daha Android ekosisteminden kopmak istemeyeceği halinde yorumlandı. Bu da demek oluyor ki Huawei, Android tabanlı kendi arayüz yazılımı olan EMUI’yı geliştirmeye devam edecekti. O denli de oldu. Android’in en yeni sürümü olan Android 10 (Q) tabanlı arayüzü olan EMUI 10’un, gelecek ay gerçekleştirilecek Huawei Geliştirici Konferansı (HDC) 2019’da tanıtılacağı doğrulandı.

Huawei EMUI 10'un Lansman Tarihi Belli Oldu

HDC 2019 takvimine nazaran Huawei, 9 Ağustos tarihinde gerçekleştireceği lansmanda Android Q tabanlı EMUI 10 sürümünü tanıtacak. Üstelik EMUI 10’un tanıtılacağı lansmanın açılış konuşmasını da Huawei’nin Yazılım Mühendisliği Lideri Dr. Wang Chenglu gerçekleştirecek. Bilhassa yeni kuşak Huawei akıllı telefon sahiplerinin merakla beklediği EMUI 10 sürümü, şu anda beta kademesinde bulunuyor ve Çinli şirket, müşterilerini mutlu etmek için arayüzünü geliştirmeye devam ediyor.

Huawei Geliştirici Konferansı 2019, 9-11 Ağustos tarihlerinde, yani Samsung Galaxy Note10’un tanıtımdan sadece birkaç gün sonra gerçekleşecek. 3 gün sürecek etkinlikler sırasında EMUI 10’un yanı sıra Huawei’nin uygulama mağazası olan App Gallery, akıllı konut yazılımları, sıhhat uygulamaları, akıllı asistanı, Huawei’nin stok teması, Huawei ödeme sistemi, Huawei internet tarayıcısı ve şirketin pazarlama ekosistemi ile ilgili pek çok tanıtım gerçekleştirilecek.