Bir Kişi Yılda Ortalama 620 Milirem Radyasyona Maruz Kalıyor

Bir Kişi Yılda Ortalama 620 Milirem Radyasyona Maruz Kalıyor

Radyasyon, kendisini oluşturan modülleri bir ortada tutamayan çok derecede şişmiş atomik çekirdeğin, çok fazla proton ya da nötrona sahip olması durumunda bizatihi bozunumu sonrası dışarıya fırlatılan dalga ya da parçacığa verilen isimdir. Radyoaktiflik ise ışıma üreten çekirdeksel bozunum sürecidir.

Birçoğumuzun son vakitlerin tanınan dizisi Chernobyl ile daha yakından tanıdığı radyoaktiflik ve radyoaktivite aslında günlük hayatımızın bir kesimi ve gün içerisinde karşılaştığımız temas ettiğimiz materyallerin birçoklarında radyasyon var. Bilim beşerlerine nazaran bir insan yılda ortalama 620 milirem dozluk radyasyona maruz kalıyor.

Bir Kişi Yılda Ortalama 620 Milirem Radyasyona Maruz Kalıyor

Peki bu radyasyonun kaynağı nedir sorusuna baktığımızda karşımıza doğal art plan radyasyonu ve insan üretimi kaynaklar çıkıyor. Bu iki kaynağın yıllık olarak aldığımız radyasyona katkısı ise neredeyse eşit seviyede.

Soluduğumuz havadan, içtiğimiz suya yediğimiz yiyeceğe kadar neredeyse her şeyde radyoaktif elementler bulunur, bunlar doğal art plan radyasyonudur. Bunların bir kısmı moleküllerimizle birleşir ve çekirdek bozunduğunda da ufak dozda radyasyona maruz kalmış oluruz.

SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nda radyasyon güvenliği uzmanı olan Sayed Rokni, bununla ilgili olarak, “Hoşumuza gitse de gitmese de art plan ışınımına maruz kalacağız. Ne yaparsak yapalım bu varolacak. Bu türlü bir öğüt vermemem gerekirdi lakin yeniden de diş röntgeni çektirmekten uzak durulmasını söyleyeceğim. Yeryüzü kaynaklı radyasyona maruz kalmamayı seçme talihimiz ise yok. İnsan çeşidi ve etrafımızdaki her şey, çağlar boyunca doğal kaynaklardan radyasyon alarak evrildi. Radyasyon bizi dönüştürdü. Münasebetiyle kabul edilebilir bir radyasyon seviyesi olduğuna kuşku yok.” diyor.

Bir Kişi Yılda Ortalama 620 Milirem Radyasyona Maruz Kalıyor

Doğal art plan radyasyonu olmayan her şey ise insan üretimi kaynaklardır ve bunun %48’ini medikal süreçler oluşturur. Kalan %2’lik kısım ise çeşitli tüketim eserleridir. Ayrıyeten maruz kaldığımız radyasyon da yıllar ilerledikçe artış göstermiştir. Örneğin 1980’lerde bir kişinin yıllık maruz kaldığı radyasyon 360 miliremdir. Yani geçen yaklaşık 40 yılda, maruz kaldığımız radyasyon ölçüsü neredeyse 2 kat artmıştır.

Tükettiğimiz yiyeceklerde en sık bulunan radyo faal element potasyum-40’tır ve bu element Brezilya fındığı, muz, havuç, patates, çeşitli fasulye cinsleri ve kırmızı ette de bulunuyor. Yani yalnızca yiyecek ve su ile maruz kaldığımız radyasyon dozu 30 miliremdir ki bu da radyasyon bedeli 0,01 milirem olan muzdan 3 bin tane yemekle muadildir.

Radyasyona maruz kaldığımız eserler ortasında 1960’lar öncesinden kalma birtakım eski seramikler, sarı ve yeşil tondaki birtakım antika cam eşyaları, yangın dedektörü ve hatta granit mutfak tezgahları.