Bir Tilki, Norveç'ten Çıkıp 76 Günde Kanada'ya Ulaştı

Bir Tilki, Norveç’ten Çıkıp 76 Günde Kanada’ya Ulaştı

Hayvanların göç etmesine ziyadesiyle alışkınız. Kuşların sıcaklıklar değiştiğinde pozisyon değiştirmesi bunun en bilinen örneği. Son günlerde çok konuşulan bir olay ise Norveç'te meydana geldi. Çeşidi Arktik'te (kuzey kutbu yakınlarında) yaşayan ve Norveç’in Svalbard Adaları’ndan yola çıkan yavru dişi tilki, 76 gün yolda kalarak Kanada'ya ulaştı.

Bir Tilki, Norveç'ten Çıkıp 76 Günde Kanada'ya Ulaştı

76 gün boyunca günde ortalama 46,3 km yol kat eden yavru dişi tilki, deniz buzları ve buzulların da üzerinden geçti. Toplamda 3.506 km yol alan tilkinin birtakım günler yavaş gidip dinlenirken birtakım günler 155 km yol kat ettiği, Norveç Kutup Enstitüsü bilim insanlarının tilkiye takmış oldukları takip aygıtı sayesinde gözlemlendi.

Bir Tilki, Norveç'ten Çıkıp 76 Günde Kanada'ya Ulaştı

Yiyecek arayışı için Norveç'ten yola çıkan tilkinin şimdi 1 yaşında dahi olmadığı kaydediliyor. Norveç Kutup Enstitüsü'nün yayınlamış olduğu raporda: “Bu şimdiye dek kayıtlara girmiş en süratli hayvan göçü.” sözü yer aldı. Bir evvelki en süratli hayvan göçü rekorunun Alaska'da izlenen ve günde 113 km yol giden yetişkin bir tilki olduğu da belirtildi.

Norveç Kutup Enstitüsü'nde müellif olan Eva Fuglei, yapmış olduğu açıklamada: “İlk anda gözlerimize inanamadık. Evvel ölmüş olabileceğini yahut oraya bir botla taşınmış olabileceğini düşündük fakat bölgede hiç gemi yoktu. Şaşkına döndük.” tabirlerine yer verdi.

Bir Tilki, Norveç'ten Çıkıp 76 Günde Kanada'ya Ulaştı

Deniz buzları üzerinde 21 gün boyunca rastgele bir ziyan görmeden 512 km yol kat eden tilki, bilim insanlarını bile hayrete düşürdü. Ellesmere Adası’na ulaşana kadar deniz canlılarıyla beslenen yavru tilki, sonrasında ise yabani sıçanlarla yiyecek gereksinimini karşılamış.

Norveç İklim ve Çevre Bakanı Ola Elvestuen, Norveç Kutup Enstitüsü’ne yapmış olduğu açıklamada: “Bu, deniz buzlarının Arktika’daki yabanî ömür için ne kadar değerli olduğunun göstergelerinden. Kuzeydeki ısınma ürkütücü derecede süratli. Yaz boyunca tüm deniz buzlarının yok olmasını engellemek için emisyonları süratli bir formda azaltmalıyız.” söylemlerinde bulundu.