Bir Yolcu Uçağının 30 Metre Üzerinden Drone Geçti

Bir Yolcu Uçağının 30 Metre Üzerinden Drone Geçti

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza pek çok yeni eser girdi. Bu eserlerin en çok tercih edilenlerinden bir tanesi ise drone'lar oldu. Drone'ların görüntü çekim kalitelerinin yüksek olması, fotoğraf ve görüntü çekme hobisi olan insanları önemli manada kendisine bağlayan ögelerden bir tanesi oldu. Lakin drone'ların birtakım risklerinin olduğu da yetkililerin dikkatlerinden kaçmadı ve bir çok ülke, özellikle havalimanlarına yakın bölgelerde ve hava trafiğinin yüksek olduğu alanlarda drone uçuşlarını yasakladı. Kelam konusu yasak ülkemizde de uygulanıyor ve cezası 8.438 TL. Fakat bu ceza, drone meraklılarını korkutmuş üzere görünmüyor. Bu türlü düşünülmesinin nedeni ise bugün öğle saatlerinde İstanbul'da yaşanan bir olay. Yerden yaklaşık 450 metre (1.500 feet) yükseklikte yaşanan olayda bir yolcu uçağının pilotu, uçağın 30 metre kadar üzerinden bir drone geçtiğini kuleye raporladı.

Bir Yolcu Uçağının 30 Metre Üzerinden Drone Geçti

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yakınlarında gerçekleşen bu olayla ilgili olarak yetkililer de harekete geçtiler. Drone'u kim ya da kimlerin uçurduğunu tespit etmek için çalışmalara başlayan yetkililer, kimlik tespitinin akabinde gerekli cezai süreçlerin uygulanacağını söylediler. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenlenen direktörlüğe nazaran bu drone'u uçurunlar, 8.438 TL para cezasına çarptırılacaklar. Misal biçimde müsaadesiz yahut kayıtsız bir formda drone uçurmanın cezası da 8.438 TL. Bu olayın haricinde ise bireylerin özel hayatlarını ifşa edecek biçimde çekimlerin yapılmasının cezası ise 2.124 TL olarak belirlenmiş durumda. 

Bir Yolcu Uçağının 30 Metre Üzerinden Drone Geçti

Bu üslup tehlikeli olaylar sırf ülkemizde gerçekleşmiyor. Federal Havacılık Yönetimi (FAA) bahisle ilgili olarak, havalimanlarının yakınlarında uçurulan drone sayılarının tüm dünyada artmaya başladığını, her ay 100'den fazla drone olayı ile karşılaştıklarını tabir ettiler. Drone uçurmak için belli yetkinliklere sahip olunması gerektiğini belirten FAA yetkilileri, havalimanları yakınlarında uçurulan drone'ların uçuş güvenliğini tehlikeye attığını, drone'lar nedeniyle uçuşların aksadığını ve muhtemel bir kazanın yaşanmasının an sıkıntısı olduğunu söylediler. Mevzuyla ilgili geçmişte yaşanan olayları da aktaran FAA yetkilileri, ocak ayında Londra'da yaşanan olayda bir drone'un uçurulması nedeniyle tüm hava trafiğinin 1.5 saat boyunca durdurulduğunu söylediler.