Birkaç Yıl İçinde Dinozorlar Gerçek Olacak

Birkaç Yıl İçinde Dinozorlar Gerçek Olacak

Sanatçıların en sık kullandıkları tabirlerden birisi, “Sanat, hayatı taklit eder” sözüdür. Bu durumda ise hayat, sanatı taklit ediyor. Bilim insanları, gelecek 5 ila 10 yıl içinde dinozorların tekrar görülebileceğini söylüyor (Bunun neden makus bir fikir olabileceğini görmek isteyenler için ise Jurassic Park sinemasını tavsiye ediyoruz).

Dört Jurassic sinemasında de danışmanlık sunan Dr. Jack Horner, kalıntılardaki genetik yapılar kullanılarak dinozorların hayata döndürülebileceğini söylemişti. Sonradan keşfedilen DNA bozunması, bu ihtimali ortadan kaldırdı. Bu durum, Yale ve Harvard üniversitelerinden gelen araştırmacıları durdurmadı. Bilim insanları, gözlerini dinozorların yaşayan son akrabalarına dikti: Tavuklara.

Birkaç Yıl İçinde Dinozorlar Gerçek Olacak

Dr. Horner daha evvel People mecmuasına, “Tabii ki kuşlar dinozordur. Tek yapmamız gereken onları düzeltmek, böylelikle biraz daha dinozora benzeyebilirler.” demişti.

Araştırmacılar, Dr. Horner’ın tavsiyesinden yola çıkarak tavuklardaki evrim sürecini aksine ilerletecek bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Böylelikle tavukların vakit içerisinde atalarına daha çok benzemesi sağlanmaya çalışılıyor. Harvard araştırmacıları, yakın vakitte benzeri bir çalışma içine girmiş ve filler ile mamutların genlerini birleştirmeye çalışmıştı. Böylelikle bu soyu tükenmiş devasa canlıların hayata döndürülmesi amaçlanıyordu.

Birkaç Yıl İçinde Dinozorlar Gerçek Olacak

Dinozorlar ile kuşlar ortasındaki dört fark; kuyrukları, elleri, kolları ve ağızlarında ortaya çıkıyor. Horner ve takımı, “tavuksaurus” ismini verdikleri bu canlıyı ortaya çıkarmak için şimdiden tavuk embriyolarında çalışmalara başladılar, hatta tavuk gagasını dinozor ağzına benzeri bir yapıya büründürmeyi başardılar. Kanatlar ve ellerin çok büyük sorun olmadığını belirten araştırmacı, en büyük proje olarak kuyruğu işaret ediyor.