Yaşamı Onlarca Şey Öğretebilecek Canlı: Tembel Hayvanlar

Yaşamı Onlarca Şey Öğretebilecek Canlı: Tembel Hayvanlar

Dünya üzerinde birçok hayvan çeşidi var ve hepsi farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Dünyanın en süratli hayvanı olan çita ya da ormanların hükümdarı aslan üzere hayvanlar ‘gurur verici’ özellikleriyle tanınsa da farklı özellikleriyle bilinen hayvanlar da mevcut. Hatta özelliği, direkt olarak ismini oluşturan bir hayvan dahi bulunuyor.

Tembel hayvan, isminden da anlaşılabileceği üzere bütün gün yatan, hayatını neredeyse hiç hareket etmeden idame ettiren, yemek yemeye bile tenezzül etmeyen ve hızında farklı bir gülümseme olan bir hayvan tipi. En azından biz onların bu türlü olduğunu düşünüyoruz. Pekala, ya düşündüğümüzden çok daha farklılarsa?

Yaşamı Onlarca Şey Öğretebilecek Canlı: Tembel Hayvanlar

Kötü namlarını Valdes isminde İspanyol bir fatihten alan tembel hayvanlar, tarihe ‘dünyada bulunabilecek en aptal hayvan’ olarak geçtiler. Valdes’in tembel hayvanlarla tam olarak ne yaşadığını bilmesek de şunu biliyoruz; tembel hayvanlar, Panama tropikal ormanındaki göğüslü biyokütlesinin yüzde yirmi beşini oluşturuyor.

Panama tropikal ormanındaki tüm memelilerin dörtte birini oluşturan bu hayvanların hakikat yaptığı bir şey olmalı. Bizim göremediğimiz ya da ziyadesiyle alıştığımız için bize yanlış gelen bir noktayı yanlışsız yaptıkları kesin.

Son 10 yılını tembel hayvanları araştırmaya adamış olan Lucy Cooke, TED konuşmasında tembel hayvanların bilmediğimiz istikametlerini anlattı. Türkçe altyazısı da bulunan görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz.