Boeing 737 Max Uçakların Otopilot Özelliğinde Değişiklik

Boeing 737 Max Uçakların Otopilot Özelliğinde Değişiklik

Ardı gerisine kazalara sebep olan Boeing 737 Max, şu an çeşitli düzenlemeler sebebiyle hiçbir havayolu şirketi tarafından kullanılamıyor. Bloomberg'in aktardığına nazaran Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), Boeing'e birkaç yazılımsal düzenleme talebinde bulunacak. Boeing 737 Max'in tekrardan havalara dönebilmesi için bu düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

EASA'nın talepleri, Federal Havacılık Kurumu (FAA) tarafından talep edilen düzenlemelerle birebir istikamette. Birtakım sensör iyileştirmeleri, manuel trim denetimleri ve kimi takılmalar yaşatan bir yonga için yeni yazılım geliştirilmesini içeren taleplere ek olarak AB tarafından gelen bir başka düzenleme talebi de otopilot özelliğinin kimi durumlarda kapatılamaması probleminin düzeltilmesi tarafında oldu.

Boeing 737 Max Uçakların Otopilot Özelliğinde Değişiklik

EASA tarafından husus hakkında farklı bir açıklama gelmese de kurum, 737 Max uçuşlarının inançlı bir formda devam edebilmesi için öbür sivil havacılık otoriteleriyle iş birliği yapmaya devam edeceklerini açıkladı. EASA tarafından gelen taleplerin bilhassa otopilot ile ilgili olanı, Boeing 737 Max'ın tekrar uçuşlara dönüş mühletini uzatabilir üzere görünüyor.

Yaşanan iki ölümcül kazanın akabinde birçok havayolu şirketi filolarındaki Boeing 737 Max modellerini resmi kurumlardan onay çıkana kadar uçuşlarda kullanmama kararı almıştı. Konuşulan bu talepler yerine ne kadar süratli getirilirse uçuş iptalleri o kadar az yaşanır ve şirketler de zorluk yaşamazlar. Boeing'in taleplere nasıl karşılık vereceği şu an için merak konusu.