Bulgaristan'ın Tüm Nüfusunu Etkileyen Hack Olayı

Bulgaristan’ın Tüm Nüfusunu Etkileyen Hack Olayı

Siber güvenlik günümüzün en kıymetli meselelerinden bir tanesi. Bu defa Bulgaristan'da 20 yaşındaki “Wizard” (sihirbaz) lakaplı bir siber güvenlik çalışanı, ülkedeki neredeyse herkesin bilgilerini hack'lemeyi başardı. Dataları, Bulgaristan'ın Ulusal Gelir Kurumu'ndan ele geçiren bilgisayar korsanı, polis baskınıyla yakalandı.

Kristian Boykov isimli bir siber güvenlik çalışanı tarafından yapılan bu akın, aslında bir birinci değil. Boykov, 2017 yılında da Bulgaristan'ın Eğitim Bakanlığı'na ilişkin olan internet sitesi hack'lemişti. O periyotlarda açıklama yapan Boykov, bu saldırıyı düzenleme emelinin güvenlik açıklarını tespit etmek olduğunu söyleyerek kendisini beyaz şapkalı hacker olarak tanımlamış ve vatandaşlık misyonunu yerine getirdiğini söylemişti.

Bulgaristan'ın Tüm Nüfusunu Etkileyen Hack Olayı

Boykov'un yeni hücumunda ise ülke vatandaşlarının toplumsal güvenlik bilgileri, gelirleri, ödedikleri vergiler ve adresleri üzere pek çok bilgi bulunuyor. Polis tarafından yapılan baskınla yakalanan bilgisayar korsanının, elde ettiği dataların bulunduğu taşınabilir aygıtlara ve bilgisayarlara el koyuldu.

Sofya'da tutuklanan Boykov'un 3 yıl mahpusu istenirken çalıştığı şirket hususla ilgili bir açıklama yaptı. TAD Group isimli bir siber güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada Boykov'un profesyonel bir siber güvenlik uzmanı olduğu, hem müşterilere hem de şirkete karşı olarak rastgele bir riskli durum içerisine girmediği ve kontratlara sürekli bağlı kaldığı açıklandı.