Telefonları 100 TL’ye Kayıt Eden Yasa Dışı Yöntem

Telefonları 100 TL’ye Kayıt Eden Yasa Dışı Yöntem

Günümüzde akıllı telefon fiyatlarının son derece yüksek olması sebebiyle yurt dışından telefon satın almak çok daha uygun geliyordu. Yurt dışına çıkan bireyler, yurt dışından telefon alarak Türkiye'de 3x fiyata satılan bir telefonu 2x fiyata alabiliyordu. Telefon kaydı fiyatlarındaki yeni fiyatla birlikte yasa dışı prosedürler geliştirildi.

Telefon kayıt fiyatlarının 1.500 TL'ye çıkmasının akabinde kimi bireyler, IMEI kaydı yapmak için daha uygun lakin yasa dışı olan tekniklere başvurdu. Bilgisayar takviyeli ya da manuel olarak kimi kodların aygıta eklenmesiyle birlikte eklenebilen IMEI, şahısları yaklaşık 1.400 ila 1.480 lira kâra sokabiliyor.

Telefonları 100 TL’ye Kayıt Eden Yasa Dışı Yöntem

Her telefonun IMEI'sinin her telefona uygun olmadığını belirtmekte de yarar var. Örneğin, son model bir akıllı telefon, internete girmeyen eski bir tuşlu telefonun IMEI'sine kaydedildiği takdirde büsbütün kullanılamaz hale geliyor. Hal bu türlü olunca eski lakin internete girebilen ikinci el telefonların ilanlarında da büyük bir artış gözlemlendi.

Yalnızca IMEI'sine gereksinim duyulan bu telefonlar, internet üzerinde 50 ila 100 lira ortasına bile bulunabiliyor. IMEI'sini 'bağışlayacak' bir telefon bulmanın akabinde telefon teknik servise veriliyor ve kısa bir müddet sonra, 20 ila 100 TL ortasında bir fiyata telefonun IMEI kaydı yapılıyor.

Telefonları 100 TL’ye Kayıt Eden Yasa Dışı Yöntem

Tüm bu süreçler sadece Android aygıtlarda gerçekleştiriliyor. iOS aygıtlarda IMEI atma süreci gerçekleştirilemezken Android, Box setler ya da manuel kodlar aracılığıyla bu sürece imkan sağlıyor.

Tabii ki bu sürecin kanun hususunda yer alan 'yurt dışından getirilen telefonların yalnızca yolcunun Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına kayıtlı çizgilerde çalışması' kuralını da yasa dışı olarak kaldırdığını, haliyle kanunlara karşıt olduğunu belirtmekte yarar var. Şu an için sürecin nasıl bir cezası olacağına dair rastgele bir açıklama yapılmamış olsa da bu yolu uygulayan şahısların bir ceza alacağı düşünülüyor.