Titanic Kazazedesinden Tüm Bilinenleri Unutturacak İddia

Titanic Kazazedesinden Tüm Bilinenleri Unutturacak İddia

Filmlerden ve kitaplardan, batmaz denilen gemi Titanic'in bir buz dağına çarparak battığını biliyoruz. Ortaya çıkan son tezse Titanic'in bir buz dağına çarpmadığını belirtti. Bu sav, tüm bilinenlerin bir kere daha gözden geçirilmesine neden oldu.

Konuyu tekrardan araştıran ve gerçeği bulmaya çalışan Bright Side, elindeki tüm bilgileri birleştirerek Titanic'in batma sebebini ortaya çıkartmak için bir yazı paylaştı. Ortaya atılan bilgilerse tarihi değiştirecek cinsten oldu.

Titanic Kazazedesinden Tüm Bilinenleri Unutturacak İddia

Vaghinak Byurat isimli kişi, bir iş seyahati için Amerika'ya gidiyordu. Yanında büyük ölçülerde kitap almak zorunda olan Byurat, bu sebepten ötürü Titanic'ten bilet aldı. Gemide yaşanılan kaza sonucunda Titanic'in batışını kendi gözleriyle gören Byurat'ın olayları aktarışı, bildiğimizden biraz daha farklı.

Chahen Khachatourian, kazanın akabinde Byurat ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bu röportajın akabinde da gemide neler olduğuna dair bir öykü yazdı. Byurat, uzun bir ömür yaşadı ve Titanic'e ne olduğuna dair öyküler anlattı. İşin en değişik kısmı da bu kıssalarda başladı.

Titanic Kazazedesinden Tüm Bilinenleri Unutturacak İddia

Birçok sefer Titanic'ten bahseden ve olaya dair öyküler anlatan Byurat, bir kere dahi olsun bir buz dağından bahsetmedi. Byurat, bunun yerine geminin bir patlama sonucunda deniz tabanına gömüldüğünü lisana getirdi.

Byurat'ın yanı sıra öbür kazazedeler de Titanic'te 2 ila 4 ortasında patlamanın gerçekleştiğini belirtti. Natürel ki olay anındaki panikle patlama sayısında tutarsızlıklar meydana gelmiş olabilir fakat hiçbir kazazedenin rastgele bir buzuldan bahsetmemesi, buz dağının görünen yüzünün gerçekliğini sorgulatan cinsten oldu.

30 yılını Titanic'in batma sebebini araştırmaya adayan Senan Molony, Titanic'in batmasının sebebi olarak ateş, buz ve ihmali gösteriyor. Ortaya çıkan son bilgilerle büsbütün uygun olan bu tarif da Titanic'in sinemaların ve kitapların bilakis hakikaten bir patlama sonucu battığını ortaya koyuyor. Şu an için durum hâlâ bir netlik kazanmamış olsa da ortaya ikinci bir ihtimalin çıktığını söyleyebiliriz. Sizce gemide neler oldu? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.