Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn'de Siyasileri Ekledi

Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn’de Siyasileri Ekledi

Amerikan Associated Press isimli haber ajansına konuşan uzmanlar, casusların ABD'nin siyasi sahnesine sızmak için gerçekte var olmayan Katie Jones isimli bir kişinin fotoğrafını oluşturmak için yapay zekâ kullanmış olabileceğini söylüyorlar.

Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn'de Siyasileri Ekledi

Uzmanlara nazaran manzara, biraz ürkünç bir bakışa sahip olsa da makul kabul edilmeyecek bir düzeyde de değil. Bununla birlikte bulanık olan küpeler ve tam uyuşmayan farklı renk tonlarındaki gözler, fotoğrafın gerçek olmadığını gösteren işaretlerden ancak görünen o ki bu imaj birtakım siyasi isimleri kandırmak için kâfi olmuş.

Tamamen yapay bir karakter olan Katie Jones, Merkez Bankası Başkanlığı için düşünülen bir isim olan ekonomist Paul Winfree, devlet sekreteri yardımcısı vekili ve kıdemli yardımcısı da dâhil olmak üzere birçok Amerikan yetkilisine ya da siyasi isimle LinkedIn irtibatı kurdu.

Jones'un gerisindeki şahısların kim olduğu belirli olmasa da başarılı bir halde bu siyasi amaçları tehlikeye attıklarına dair hiçbir gösterge yok. Associated Press isimli haber ajansı, LinkedIn'in husus hakkında yorum yapmasını istedikten kısa bir mühlet sonra hesap ortadan kaybolurken LinkedIn de sitenin nizamlı olarak düzmece hesaplardan arındırıldığını açıkladı.

Casuslar, Olmayan Bir Yüzle LinkedIn'de Siyasileri Ekledi

Çin'in casus bulmak için LinkedIn'i kısmi olarak kullandığı da söylerken bu durumun toplumsal medyalardaki kişilere tamamen güvenmemek gerektiğini ortaya koyduğunu belirtmek isteriz. Yapay zekânın ise gelecekte çok daha gelişeceğini bildiğimizden güvenilirken konusunda neler olacak daima birlikte göreceğiz.