CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

Açık kaynak kodlu yazılımlar, çağımızda her an kullandığımız alternatifler olarak öne çıkıyor. Açık kaynak kodlu yazılımları kullandığımızın farkında olmasak da Google araması yaparken ya da Netflix izlerken bile bu yolla geliştirilmiş bir sistemi kullanıyoruz.

Yine de pek çoğumuz son kullanıcılara yönelik açık kaynak kodlu uygulamaları kullanmıyor. Tıpkı durum, CERN’de Büyük Parçacık Hızlandırıcı’yı kullanan bilim insanları için de geçerli. Öte yandan bu uzmanlar, dünyanın büyük kısmı üzere Microsoft yazılımları kullanıyor fakat bu durum yakın gelecekte değişecek.

CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

Bir yıl evvel, CERN’in Microsoft Alternatifleri Projesi (MAlt) hayata geçti. İsminden de maksadı muhakkak olan bu program, fiyat etiketleri gitgide yükselen Microsoft yazılımlarına alternatif eserler bulmayı ve maliyetleri azaltmayı amaçlıyor.

CERN’de yazılım mühendisi olan Iban Egula, attığı bir tweet ile kurumun, yükselen lisans bedelleri nedeniyle artık Microsoft programlarını kullanmayı bıraktığını ve mümkün olduğunca açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı deneyeceğini açıkladı.

CERN’den sistem analisti Emmanuel Ormancey, ticari lisansların ve kullanım başı fiyat yapısının CERN için karşılanamaz hale geldiğini söylüyor. Geçmişte akademik kurum kategorisinde yer alan ve ona nazaran ödeme yapan CERN, Microsoft tarafından akademik kurum kapsamından çıkartılmıştı. Haliyle eski mukaveleleri de kullanıcı sayısına bağlı biçimde yenilenmişti. Yeni sistemde CERN’in ödemeleri en az 10 kat artış gösterdi.

CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

CERN, bu durumdan muzdarip olan tek firma değil. Ormancey’e nazaran bu değişikliklerden etkilenen öbür kurumlar da var.

CERN’in projesi, bütün CERN çalışanına tıpkı hizmeti sağlayacak, bir satıcıya bağlı kalmayı zarurî kılmayacak, bilgileri elde tutmayı sağlayacak ve genel kullanım maksatlarına uygun programlar bulmayı kolaylaştıracak.

CERN artık öbür bir platforma geçmeyi planlıyor. Bilhassa e-posta servisleri için taşınma şimdiden başlamış durumda ve pilot e-posta servisleri deneniyor.

CERN, Microsoft’la Yollarını Ayırıyor

Ünlü bilim kurumu, bulut bilişim üzere teknolojilerde daha evvel Scientific Linux üzere alternatiflere yönelmiş, son olarak da Scientific Linux’un geliştiricisi Fermilab ile mutabakat yapmıştı. CERN, son kullanıcı yazılımları üretmenin kolay olmayacağını biliyor fakat geri adım atmaya hiç de niyetli değiller. Bir firmaya bağlı kalmayan başka kurum ve kuruluşları da MAlt’ı takip etmeye davet ediyorlar.