Chrome Canary'ye Multimedya Kontrolü Geliyor

Chrome Canary’ye Multimedya Kontrolü Geliyor

Google yeni jenerasyon web tarayıcısı Chrome Canary’ye medya idaresini epey kolaylaştıran bir özellik ekliyor. Gelecek yeni özellik, URL barının yanına o sırada tarayıcı üzerindeki bir sekmede bulunan oynatılabilecek medyayı durdurmaya yahut devam ettirmeye yarayacak bir tuş ekleyecek. Tuş, hem görüntü hem de ses içerikleriyle uyumlu çalışacak. Tıpkı vakitte çoklu sekmeler ortasında da uygun olduğu vakit denetime imkan sağlayacak.

Chrome Canary'ye Multimedya Kontrolü Geliyor

Eklenecek yeni özelliğin ismi, Küresel Media Controls (GMC) olacak. Klasik bir “oynat” butonuna benzeri yapısı olan bir tuş, Chrome’un araç çubuğunda konumlandırılacak. Tuşa basıldığı vakit multimedya özelliklerini sıralayan bir menü açılarak ve kullanıcıların sekmeler ortasında gezinmek zorunluluğu ortadan kaldırılacak.

Chrome Canary'ye Multimedya Kontrolü Geliyor

Tuşa basıldığı vakit açılan menüde içeriğin URL’si, ismi, yayıncısı ve içeriği gösteren bir ön izleme görseli görünecek. Gelen bu GCM özelliğiyle birlikte kullanıcılar, otomatik olarak oynamaya başlayan yahut istenmeyen görüntüleri ve sesleri başka sekmelerde gezinirken rahatlıkla kapatabilecekler.

Özellik şimdilik Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerindeki Chrome Canary sürümlerinde kullanılabilecek. Bu özelliğin ChromeOS sürümüne gelip gelmeyeceğiyse şimdi bilinmiyor.

Şu basamakta bu özellik kullanıldığı vakit Chrome Canary çok yanılgı veriyor ve sıkça çöküyor. Doğal ki bu sıkıntıların Google tarafından en kısa vakitte giderilmesi bekleniyor.