AMD'nin Işın İzleme Teknolojisi Hakkında Gelecek Planları

AMD’nin Işın İzleme Teknolojisi Hakkında Gelecek Planları

Ray tracing, yani Türkçe ismiyle ışın izleme teknolojisi, son yıllarda hayatımıza girmiş olan bir kavram ve epeyce az ekran kartı tarafından epey az oyun için destekleniyor. NVIDIA'nın RTX serisi ekran kartlarında bulunan bu teknolojinin ne olduğunu merak ediyorsanız sizi öncelikle şuraya alalım:

NVIDIA'nın RTX serisi ekran kartlarının desteklediği ışın izleme teknolojisi, şu an için AMD'nin hiçbir ekran kartı modelinde bulunmuyor. AMD ekran kartı kullanmak isteyen oyuncuları üzen bu durum, önümüzdeki yıllarda değişebilir.

AMD'nin Işın İzleme Teknolojisi Hakkında Gelecek Planları

2018'in Ağustos ayında NVIDIA'nın RTX ekran kartlarıyla bu teknolojiyi duyurmasının akabinde AMD tarafından gelen açıklamalar, ışın izlemenin bir standart hâlini almasının şimdi mümkün olmadığı istikametindeydi. Beklenen oldu ve NVIDIA'nın RTX ekran kartları yüksek fiyatlarıyla yalnızca muhakkak bir kitleye hitap edebildi. AMD ise ışın izleme teknolojisini giriş düzeyinden en üst düzeye kadar tüm ekran kartlarına getirmeyi hedefliyor. Bu açıklamadan yaklaşık 2 ay sonra CES 2019'da konuşan AMD CEO'su Lisa Su, şirketin ışın izleme konusunda derin bir geliştirme süreci içerisinde olduğunu açıklamıştı. 

Günümüze geldiğimizde ise AMD'nin geçtiğimiz günlerde yeni bir patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Şirketin donanım ve yazılım bakımından “hibrit” bir ışın izleme teknolojisi geliştirme gayesinde olduğunu bizlere gösteren patent başvurusu, önemli donanım gücü gerektirmeden de ışın izlemenin kullanılabileceği hakkında ipuçları veriyor.

AMD'nin ışın izleme teknolojisi hakkında attığı adımlar:

NVIDIA'nın ışın izleme teknolojisine sahip ekran kartlarını duyurmadan 4 ay evvel AMD, Radeon ProRender ismiyle daha çok profesyonellere yönelik olarak geliştirilen bir ışın izleme teknolojisini duyurmuştu lakin daha sonra Radeon ProRender hakkında yeni bir gelişme olmadı.

Bunun akabinde Crytek, Neon Noir isimli demoda AMD Radeon Vega 56 ekran kartını 1080p 30 FPS kıymetlerinde ışın izleme özelliğiyle birlikte bizlere göstermişti. Alışılmış tekrar de AMD tarafından büyük çaplı bir ışın izleme atılımı şimdi gelmedi.

Navi serisi ve sonrası:

AMD'nin Işın İzleme Teknolojisi Hakkında Gelecek Planları

AMD'nin yeni jenerasyon ekran kartı mimarisi Navi, aslında ışın izleme teknolojisini destekliyor. Microsoft ve Sony tarafından üretilecek yeni jenerasyon oyun konsolları da Navi mimarili ekran kartları ve ışın izleme teknolojisiyle gelecek lakin bu ay içerisinde son kullanıcıya sunulacak olan RX 5700 XT ve öteki Navi ekran kartları ışın izleme teknolojisi ile gelmeyecek. 2020 yılında piyasaya sürülecek AMD ekran kartlarının ise ışın izleme teknolojisiyle geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Bundan bir sonraki adımda ise bulut oyunculuk yer alıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ışın izleme teknolojisine sahip ekran kartlarını bulut teknolojisiyle kullanabiliyor olacağız. Şimdilik AMD ekran kartları için ışın izlemenin 2020 yılı itibariyle hayatımıza girmesi bekleniyor.