Chrome OS'a Birden Fazla Masaüstü Oluşturma İmkanı Geliyor

Chrome OS’a Birden Fazla Masaüstü Oluşturma İmkanı Geliyor

Windows, macOS ve birçok Linux dağıtımında bulunan “Sanal Masaüstü” özelliği, aygıtınızda birden fazla masaüstü oluşturmanıza imkân sağlıyor. Chrome OS'un en büyük eksikliklerinden biri ise bu özelliğin olmamasıydı. Artık ise Google, Chrome OS için Virtual Desks isimli sanal masaüstü özelliğini duyurdu ve özelliği beta kullanıcıları için kullanıma sundu.

Chrome OS 77 ile birlikte gelecek olan Virtual Desks özelliği, birebir öteki işletim sistemlerinde olduğu üzere birden fazla masaüstü oluşturma gayesiyle geliştirildi. Böylelikle Chromebook kullanıcıları bir özelliğe daha kavuşmuş oldu.

Chrome OS'a Birden Fazla Masaüstü Oluşturma İmkanı Geliyor

Ayrıca Google, yakın vakitte Virtual Desks özelliği için yeni klavye kısayollarını da kullanıma açacağını duyurdu. Bu kısayollar ise şu biçimde:

  • Yeni masaüstü oluşturma: Ctrl+Search + =
  • Oluşturulan masaüstünü silme: Ctrl+Search + –
  • Mevcut masaüstünün sağ tarafında yer alan masaüstüne geçiş yapma (varsa): Ctrl+Search + ] 
  • Mevcut masaüstünün sol tarafında yer alan masaüstüne geçiş yapma (varsa): Ctrl+Search + [
  • Açık olan pencereyi sağdaki masaüstüne kaydırma (varsa): Ctrl+Search+Shift+] 
  • Açık olan pencereyi soldaki masaüstüne kaydırma (varsa): Ctrl+Search+Shift+[

Windows ve macOS kullanıcılarının büyük bir kısmının bu özelliği etkin bir biçimde kullandığı düşünüldüğünde, Chrome OS için yayınlanan Virtual Desks özelliği, birçok Chromebook kullanıcısını mutlu edecek üzere görünüyor. Chromebook'lar ülkemizde pek yaygın olmasalar da ABD'de uygun fiyatları sebebiyle süratli bir yükseliş içerisindeler.