Çin, Turistlerin Telefonlarına Takip Uygulaması Yüklüyor

Çin, Turistlerin Telefonlarına Takip Uygulaması Yüklüyor

Oldukça sıkı ve otoriter bir rejimle yönetilen Çin’de, Xinjiang bölgesindeki gümrük polisleri, ülkeye gelen turistlerin akıllı telefonlarına şahsî bilgileri indiren bâtın bir uygulama indiriyor. 

Bölgede ağır bir halde müslümanlar bulunuyor. Çin Hükümeti, yüz tanıma kameralarını sokakları ve mescitleri takip için kullanıyor. Ülke idaresi, mahallî halkı telefonlarının içindeki bilgileri indiren bir uygulamayı indirmeye zorluyor. 

The Guaridan’ın haberine göre bölgeye komşu olan Kırgızistan’dan ülkeye yapılan girişlerde kelam konusu yazılım, turistlerin telefonlarına da yükleniyor. Uygulama, turistlerin telefonlarına gizlice yüklendikten sonra aygıtlar sahiplerine iade ediliyor. Kestirim edebileceğiniz üzere turistler, yazılımla ilgili olarak bilgilendirilmiyor.

Çin, Turistlerin Telefonlarına Takip Uygulaması Yüklüyor

Araştırma; The Guaridan, Süddeutsche Zeitung ve the New York Times tarafından gerçekleştirildi. Bu uygulamanın Irkeshtam hududundaki kapıda kullanıldığı öğrenildi. 

Privacy International’dan Edin Omanovic, durumu nitelerken “yanlış bir uygulama ya da yanlış haber makalesini açmanın kamplara gönderilmekle sonuçlandırıldığı bir ülkede kaygı verici seviye” olarak isimlendirildi.

Araştırmaya nazaran akademisyenler ve siber güvenlik uzmanları, Çinli uygulamanın Android aygıtları incelediğini söylüyor.

Ülkeye girişte bir mühlet el koyulan telefonlar, özel olarak inceleniyor. Android aygıtlar uygulama ile, iPhone’lar ile özel bir aygıtla denetim ediliyor. Feng cai isimli uygulama ile takip süreci gerçekleştiriliyor.

Çin, Turistlerin Telefonlarına Takip Uygulaması Yüklüyor

Bu uygulama, denetim için kullanılıyor ve genelde çeşit rehberleri, seyahat acentaları tarafından da yükleniyor. Turistler, uygulamanın yapısını anlamadıklarını, fonksiyonunun açıklanmadığını ve cins için kullanıldığını düşündüklerini belirtiyorlar. 

Uygulamanın kullanıldığı bölge, bilhassa Türk ve Müslüman vatandaşların yaşadığı bölge olarak biliniyor.