Çin’de Çocuklara 17 Bin Akıllı Saat Dağıtıldı

Çin’de Çocuklara 17 Bin Akıllı Saat Dağıtıldı

Çin’de 2016 yılında hayata geçirilen ‘Akıllı Kampüsler’ projesinin bir kesimi olarak, Guangzhou’daki 60 okulda öğrencilere 17 bin akıllı saat dağıtıldı. Ülkenin navigasyon uydu sistemi Beidou ile uyumlu olarak çalışan bu saatler aracılığıyla aileler çocuklarının pozisyonunu çabucak öğrenebiliyor. Ayrıyeten çocuklar da tek tuşla ailelerine ulaşabiliyor.

Çin’de pek çok okulda çocukların okula cep telefonu götürmesi yasak. Bu metodun hem öğrencilerin derste dikkatinin dağılmasının önüne geçeceği, hem de anne babaların içini rahatlatacağı düşünülüyor. 

Saatlerin üzerinde sırf tek bir tuş bulunuyor. Bu tuşu kullanarak çocuklar ailelerini arayabiliyor. Saati kullanan öğrencilerden Chen Şin, “Saati taktığımda annem ve babam konutta olsalar bile benim nerede olduğumu görebiliyorlar. Onları istediğim vakit arayabiliyorum ve ileti gönderebiliyorum” açıklamasını yaptı. 

Çin’de Çocuklara 17 Bin Akıllı Saat Dağıtıldı

Saati geliştiren mühendisler ortasında bulunan Zhu Yanjun, su alarmı koydukları saatlerin göl ve ırmaklarda boğulma olaylarını da azaltacağına inandıklarını söyledi. 

Yetkililer, akıllı yerleşkeler projesi kapsamında okullara yüz tanıma sistemli kapılar ve robotik eğitim asistanları getirileceğini açıkladı. Akıllı kapı uygulaması ülkedeki birtakım okullarda halihazırda uygulanıyor. 

15 milyon nüfusu bulunan kentte 13 bin saat daha öğrencilere dağıtılacak.