Cloudflare, İnterneti Kuantum Hesaplamadan Korumak İstiyor

Cloudflare, İnterneti Kuantum Hesaplamadan Korumak İstiyor

Kuantum hesaplama; sıhhat alanını, yapay zekayı, finansal modellemeleri ve hava durumu simülasyonları üzere birçok alanda çığır açma potansiyeline sahip. Ayrıyeten bugün bildiğimiz kriptolama tekniklerini büsbütün değiştirebilir.

Post-kuantum şifreleme teknolojisindeki gelişmeler olmadan kuantum hesaplama, bilgisayar korsanlarının kredi kartı bilgileri üzere hassas bilgilere kolaylıkla erişimini sağlayabilir. Bunu önlemek için internet altyapı firması Cloudflare, bir post-kuantum şifreleme teknolojisi geliştiriyor ve bu teknolojinin açık kaynak yazılım paketini GitHub’da, Cloudflare Uyumlu Tekrar Kullanılabilir Şifreleme Kütüphanesi (Cloudflare Interoperable Reusable Cryptographic Library, CIRCL) ismine paylaşıyor.

Cloudflare, İnterneti Kuantum Hesaplamadan Korumak İstiyor

Cloudflare, şifrelemenin kriptolama alanında oluşturduğu sorunları çözmüyor lakin daha evvelden SSL olarak bilinen ve sunucular ve tarayıcılar ortasındaki bağlantısı koruyan kriptolama tekniğini kuantum hesaplamalarla yapılan ataklara karşı müdafaayı amaçlıyor. Firma, çalışmalarına devam etmeyi planlıyor ve CIRCL’ı paylaşarak, öteki araştırmacıların da post-kuantum dünyaya hazırlanmasına yardım etmeyi umuyor. Bir blog yazısında firma: “Biz, interneti daha yeterli bir yer yapmak için standartları geliştirmeye ve yenilerini ileri sürmeye çalışıyoruz.” dedi.