Dondurucunun Sıcaklığını Kontrol Ederek Bitki Yetiştirmek

Dondurucunun Sıcaklığını Kontrol Ederek Bitki Yetiştirmek

Pahalı olmayan tak-çalıştır sıcaklık denetimcileri bir müddettir piyasada bulunuyor. Bu aletler, derin dondurucuların biyolojik olarak olağan kabul edilebilecek sıcaklıklarda sabit olarak kalması için programlanabilmesine imkan sağlıyor. Bu durumu bitkilerin geliştirilmesi için kullanmak isteyen bilim insanları, birtakım deneyler gerçekleştirdi.

Dondurucunun Sıcaklığını Kontrol Ederek Bitki Yetiştirmek

Bitki ve tohum gelişiminin sıcaklığa nazaran düzenlenmesini gerektiren süreçler epey kıymetli olduğu üzere, önemli hacme de gereksinim duyarlar. Bununla birlikte, satılan tak-çalıştır sıcaklık denetimcileri, standart bir derin dondurucuyu hiçbir değişiklik yapmadan denetimli bir bölgeye dönüştürebilir.

Bu sürecin işe yarayıp yaramadığını test etmek için araştırmacılar, bir dizi bitki ve tohumu özdeş dondurucular içerisinde test ettiler. 10 dakikalık aralıklarla ölçüm alan araştırmacılar tıpkı vakitte 48 saat boyunca dondurucuların açılmadığından emin oldular.

Sonuçlar ise bitki tohumlarının gelişiminde sıcaklığın önemli oranda tesir kaynağı olduğunu gösterdi. Bu yüzden kıymetli ekipmanlara sahip olmadan sıcaklığın denetim edilebilmesi, hem çiftçilere, hem de meskende ufak işler yapmak isteyenlere önemli yarar sağlayalacaktır.