Note10'da Kulaklık Girişi ve Tuşlar Olmayabilir

Note10’da Kulaklık Girişi ve Tuşlar Olmayabilir

Samsung, bir devir önemli manada sorun yaşadığı Note serisine yeni bir üye eklemeye hazırlanıyor. Galaxy Note10 olarak isimlendirilecek olan bu yeni model, şirketin yıllık plan takvimine uyması dahilinde ağustos ayında piyasadaki yerini alacak. Telefonun özellikleri tam olarak bilinmese de ortaya çıkan birtakım bilgiler sayesinde az çok bir ön izlememiz oldu. Daha evvel ortaya çıkan bilgilere bakıldığı vakit telefonun iki farklı versiyonunun çıkacağı, bataryasının 4.500 mAh kapasiteli olacağı, 19: 9 ekran-kasa oranına sahip olacağı ve ekranın üzerinde bulunan bir delikte öz çekim kamerasının bulunacağı biliniyordu. Artık ise ortaya yeni bir argüman atıldı. Şirketin çalışmalarını yakından takip eden ve genelde yanlışsız bilgiler veren bu kaynak; Galaxy Note 10'da kulaklık jack girişi ve fizikî tuşların olmayacağını belirtti.

Note10'da Kulaklık Girişi ve Tuşlar Olmayabilir

Kulaklık girişinin olması akıllı telefonlarda yeni yeni görmeye başladığımız bir özellik. Bu sayede şirketler telefon kalınlığını azaltabiliyorlar. Bu bağlamda düşünüldüğü vakit, kulaklık jack girişinin telefondan kalkması daha ince bir telefon demek. Fakat elbette bir biçimde kulaklık ilişkisinin yapılması gerekiyor, burada da karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerin birincisi telefonun şarj soketine bağlanabilen, ikincisi de kablosuz kulaklıklar. Şarj soketine bağlanabilen bir Note10 çok garip durmayabilir, lakin kablosuz kulaklık seçeği şarj tüketimi açısından sorun olabileceği için potansiyel müşteriler bu durumu pek beğenilen karşılamayabilirler. 

Fiziksel tuşların ne mana tabir ettiğine bakacak olursak; fizikî tuşların eksiksikliği telefonun bilhassa yan bölgesinin daha sağlam olmasına imkan verebilir. Bunun sebebi telefonun kasası oluşturulurken bu bölgelerin kesilmesidir. Kesilen bölgenin dayanıklılığı daha düşük olduğu düşünülürse tuşların kalkması da hakikat bir karar olabilir. Bununla birlikte yan bölgeden tuşların kaldırılması, tıpkı kulaklık jack girişinde olduğu üzere telefonun kalınlığını direkt tesirler. Bu tuşların olmaması telefonun daha ince olmasını sağlar.

Bu bilgiler şu an için bir argüman olsa da önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi planlanan Samsung Galaxy Note10'ların fizikî tuşları ve kulaklık jack girişinin olmaması ihtimali biraz daha makul görünüyor. Bilgilerin doğrulanması ve daha çok bilgiye sahip olmak için Samsung'dan yapılacak olan açıklamaları beklememiz gerekiyor.