E-ticaret İşlemlerinde Uygulanan Vergi Muafiyeti Kaldırıldı

E-ticaret İşlemlerinde Uygulanan Vergi Muafiyeti Kaldırıldı

15 Mayıs tarihinde Resmi Gazete'de yurtdışından yapılan alıverişlerde, bedeli 22 Euro'yu (yaklaşık 150 TL) geçmeyen eserlerde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmıştı. Bu karar bugün prestiji ile uygulamaya girdi. Böylelikle artık yapılacak olan tüm yurtdışı alışverişleri vergiye tabi tutulacak. 

E-ticaret İşlemlerinde Uygulanan Vergi Muafiyeti Kaldırıldı

Bugün uygulanmaya başlayan yeni devir ile birlikte, vatandaşların Avrupa Birliği'ne dahil olan ülkelerden yaptıkları alışverişlerde bedeli ne olursa olsun yüzde 18, öteki ülkelerden yapılan alışverişlerde ise yüzde 20 oranında vergi alınacak. Ayrıyeten yurtdışından getirilecek olan kitap üzere eserlerin bedeli 150 euroyu geçmediği surece de rastgele bir vergi uygulaması yapılmayacak. Bununla birlikte yurtdışına gidip beraberinde televizyon, akıllı telefon üzere eserleri getiren vatandaşlar için müsaade verilen mühlet de 2 yıldan 3 yıla çıkartıldı.

Özel Tüketim Vergisi Kanunu dahilinde belirlenen, Ek 4 listesi içerisinde bulunan eserlerin satın alınması durumunda ise hangi ülkeden geldiğinin bir ehemmiyeti olmaksızın, yüzde 20 oranında bir ek vergi daha uygulanacak. Ek 4 listesinde bulunan eserlere daha yakından bakmak isterseniz buradan ilgili kanuna ulaşabilir, 51 sayfadan oluşan bu kanunun 38. sayfasından başlayarak ek vergi uygulanacak olan eserleri inceleyebilirsiniz.