EA: Oyun Sektöründeki ‘Kötü Adam’ Neden Biziz Bilmiyoruz

EA: Oyun Sektöründeki ‘Kötü Adam’ Neden Biziz Bilmiyoruz

Electronic Arts şirketi, gerek oyun içi satın alımlarla gerek şirket içi skandallarıyla birçok oyuncuya nazaran bölümün makûs karakteri. Lakin bütün bu teşhislere karşın EA, sahip oldukları makûs şöhretten haberdar değil üzere görünüyor. Geçtiğimiz hafta şirketin işverenlerinden biri olan Matt Bilbey, şu açıklamada bulundu:

“25 yıldır buradayım ve hala bizim neden berbat adam olarak değerlendirildiğimizi bilmiyorum. Oyun yapmayı ve oynamayı seviyoruz. Maalesef oyunlarda kusur yaptığımız vakit bizi yerin tabanına sokuyorlar”

Biz de bu içeriğimizde siz okurlarımıza Electronic Arts şirketinin neden bu makus şöhrete sahip olduğunu elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız.

Varan 1: Paragözlük

EA: Oyun Sektöründeki ‘Kötü Adam’ Neden Biziz Bilmiyoruz

EA, kitlesinin düşünmeden oyun oynayan sadık bir koyun olduğunu düşünüyor. Bunu en çok oyun içi satın alımlarda ve season pass sistemlerinde görebilirsiniz. Bir oyuna hali hazırda 60 dolar ödemiş bir oyuncuya hâlâ oyun içerisinde eşya satın aldırmak hakikaten şirketin berbat yorumalr almasına neden oluyor.

Varan 2: Tembellik

EA’nın oyunlarına daima ilgi gösteriyor olmamızın sebebi, geçmişteki hoş oyunlarıyla gönlümüzü feth etmiş olmaları. FIFA, Battlefield, Star Wars ve Sims üzere başlıklar, oyuncuların geçmişte en hoş vakitlerini geçirdikleri oyunların başlarında geliyorlar.

EA: Oyun Sektöründeki ‘Kötü Adam’ Neden Biziz Bilmiyoruz

Kâr hedefi güdüldüğü vakit, EA oyuncuların bu markalara ne kadar sadık olduğunu ve ‘oyun gelsin de isterse makûs grafikli olsun’ mantığında olduğunu biliyor. Bu yüzden oyuncuların yarısından fazlası her sene yeni çıkan FIFA oyununu satın alıyor.

EA, yeni fikirler üretme konusunda çok tembel davranıyor ve yalnızca şirkete büyük ölçülerde para kazandırabilecek oyunları tasarlamaya bakıyor. Burada kaybeden tek kişi var o da oyuncular ve şirketin bu siyaseti da uzun yıllar değişmeyecek üzere görünüyor.

Varan 3: Gaddarlık

EA’nın tek sorunu yalnızca tüketicilerle değil, birebir vakitte çalışanlarıyla da. EA’nın bu yılın başında 350 çalışanını işten çıkardığını hatırlarsınız. Kemeri altındaki pek çok proje ve yan kuruluşlarla EA üzere bir şirketin çalışanları ile kontrat yenilemesini yahut öteki dallara kaydırmasını bekleyebilirsiniz. Lakin bunun yerine şirketin tarihinde toplu işten çıkarmalar yer alıyor.

EA: Oyun Sektöründeki ‘Kötü Adam’ Neden Biziz Bilmiyoruz

Bunların dışında bir de şirketten ayrılan çalışanların verdiği bilgiler var. Bilgiler nazaran EA, çalışanlarını ziyadesiyle zorluyor. Bir oyun tarihinde gecikme yaşandığı vakit ise para konusunda büyük kesintiler yaşanıyor ve mesai saatleri artırılıyor. Bu halde mesai artırılmasa bile esasen mesai saatleri insanlık dışı saatler olarak lanse ediliyor.

Bütün bunlardan çıkaracağımız sonuç, EA’nın artık cebinden çok kitlesine saygılı ve vefalı bir formda yaklaşması gerekiyor. Aksi takdirde gelecek yıllarda büyük müşteri kayıpları yaşayabilir.