Ebeveyn Kontrolü Uygulaması OurPact, App Store'a Geri Geldi

Ebeveyn Kontrolü Uygulaması OurPact, App Store’a Geri Geldi

Geçtiğimiz Nisan ayında Apple, ebeveynlerin çocukları üzerinde çeşitli kısıtlama ve müşahedeler yapabilmelerini sağlayan kimi uygulamaları App Store'dan kaldırmıştı. Buna münasebet olarak “Mobile Device Management (MDM)” isimli teknolojinin kapalılık ihlalleri içermesini gösteren Apple, kaldırılan uygulamalardan biri olan OurPact'i App Store'a tekrar ekledi.

MDM teknolojisiyle üçüncü parti uygulamalar, uygulamanın şurası olduğu aygıtla ilgili pek çok bilgiye erişebiliyor. Pozisyon, kullanılan öbür uygulamalar, e-posta hesapları, kamera müsaadeleri ve tarayıcı geçmişi üzere bilgilere erişebilen uygulamalar, App Store'un siyasetlerine alışılmamış olduğu gerekçesiyle teker teker uygulama marketinden kaldırılıyordu.

Ebeveyn Kontrolü Uygulaması OurPact, App Store'a Geri Geldi

Ebeveyn denetimi özellikleri için “Ekran Süresi” isimli özelliği hayata geçiren Apple'ın benzeri uygulamaları yasaklama teşebbüsünün, geliştiriciler tarafından kendi uygulamasını yaygınlaştırma emeliyle yapıldığı sav ediliyordu. Apple'ın saklılıkla ilgili mazeretlerini “yanıltıcı” bulan OurPact yetkilileri, MDM'nin bahsi geçen özel bilgilere erişim sağlamadığını açıklamıştı. 

Şimdi ise OurPact, hiçbir özellik ve erişim kısıtlaması olmadan tekrardan App Store'da yayınlandı. Apple'ın söylediğine nazaran şu an rastgele bir güvenlik telaşı yaratmayan uygulamayı aşağıda yer alan linkten indirebilirsiniz.