Edge'e de Otomatik Medya Oynatmayı Engelleme Geliyor

Edge’e de Otomatik Medya Oynatmayı Engelleme Geliyor

Diğer tarayıcılarda hali hazırda faal olarak kullanılabilen otomatik medya oynatmayı engelleme seçeneği, Microsoft’un internet tarayıcısı Edge için de geliştiriliyor. Son yıllarda internet kullanıcılarının en çok şikayet ettiği bahislerden bir tanesi olan otomatik olarak oynamaya başlayan görüntüler konusunda en sonunda Microsoft da harekete geçti.

Edge'e de Otomatik Medya Oynatmayı Engelleme Geliyor

Bu engelleyicinin birinci sürümü, test kullanıcılarının tecrübesine sunulmuş durumda. Eğer siz de özelliği denemek istiyorsanız, yapmanız gereken şey Microsoft Edge tarayıcısının canary versiyonunun (son hale gelmemiş ve içerisinde önemli kusurlar bulunabilen test versiyonu) son sürümü olan 77.0.211.0’ı indirmek.

Yeni bir tarayıcı arayanlar ya da Microsoft Edge'in canary versiyonunu kullananlar için bu sevindirici haberin yanında birtakım aksilikler da bulunuyor. Microsoft’un söylediğine nazaran bu engelleyici, tanınan sitelerin birçoklarında işe yaramıyor. Yani ortadaki farkı çok net bir biçimde göremeyebilirsiniz.

Bir öteki olumsuz yanı, engelleyicinin yapılandırma ayarının bulunmaması. Yani bir engellenenler listesi oluşturamayacaksınız ya da içerik sınırlamaları konusunda filtresinde ayarlamalar yapamayacaksınız.

Edge'e de Otomatik Medya Oynatmayı Engelleme Geliyor

Bu özelliği etkinleştirmek için yapmanız gereken şeyler Windows ya da Mac aygıtlarda rastgele bir farklılık göstermiyor. Her ikisinde de tıpkı adımları izleyerek bu özelliği aktifleştirebiliyorsunuz. Bu özelliği etkinleştirmek için arama çubuğuna “edit://flags” yazdıktan sonra karşınıza çıkan sayfanın arama kutusuna “Limit Media Autoplay” (Otomatik oynayan medyayı sınırlandır) yazarak ulaşabilir ya da direkt olarak “edge://flags/#edge-limit-autoplay” kontağından ulaşabilirsiniz.

Bu özellik, tarayıcının yeni sürümüne şimdi test basamağında olduğu için kapalı bir formda geliyor fakat siz karşınıza çıkan menüden bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.