Eski Tesla Çalışanı, Şirketin Otopilot Verilerini Kopyalamış

Eski Tesla Çalışanı, Şirketin Otopilot Verilerini Kopyalamış

Eski bir Tesla çalışanı, şirketin otopilot ile alakalı bilgileri Çinli rakip şirket için indirdiği teziyle dava edildi. Eski çalışan Guangzhi Cao, mahkeme evraklarında Tesla’nın kaynak kodlarına eriştiğini ve bunları ferdî hesabına aktardığını kabul ederken ticari sır hırsızlığı yaptığını reddetti. Tesla ise Cao’nun yaptığı bu savunmaya katılmadığını ve otopilot özelliğinin, Tesla’nın fikri mülkiyet haklarının en pahalı parçası olduğunu lisana getirdi. Şirket, Cao’nun bu bilgileri yeni çalıştığı Xiaopeng Motors’a taşıdığını tez ediyor.

Eski Tesla Çalışanı, Şirketin Otopilot Verilerini Kopyalamış

Kasım 2018’de Xiaopeng Motors’ta çalışmak üzere teklif alan Cao ile ilgili Tesla’nın bir başka argümanı ise kendisinin şirketten ayrılmadan çok daha uzun bir mühlet evvel, Tesla’nın otopilot ile ilgili tamamlanmış kaynak kodlarını şahsî iCloud hesabına yüklemeye başladığı istikametinde. Tesla’nın savlarına göre kopyalanan bu evrakların ve dizinlerin sayısı 300 binden fazla.

XMotors ya da XPeng olarak da bilinen Xiaopeng Motors, daha evvel de ticari sır davalarının öznesi olmuştu. Geçtiğimiz yıl eski bir Apple çalışanı, şirketin şoförsüz otomobil laboratuvarından data çalması sonrası yakalanmış ve niyetinin Çin’e giderek Xiaopeng Motors’ta çalışmak olduğunu açıklamıştı.

Xiaopeng Motors, yasal bir kabahat ile suçlanmış değil lakin Tesla, şirketin kendi fikirlerini kopyaladığını sav ediyor. XMotors ise potansiyel çalışanlarının hareketlerine rastgele bir dâhiliyeti olmadığını söylüyor. Şirketin lideri He Xiaopeng, Tesla ve kendi şirketi ortasındaki “yetenek akışının” doğal olduğunu söylüyor.