FaceApp'ın Kanınızı Donduracak Kullanıcı Lisansı

FaceApp’ın Kanınızı Donduracak Kullanıcı Lisansı

Sosyal medyayı kasıp kavuran yaşlandırma uygulaması FaceApp, birçok kişinin cümbüş kaynağı olmuş durumda. Birçok kişinin kullandığı ve başarılı bir halde fotoğrafları yaşlandıran uygulama, ziyadesiyle eğlenceli olsa da içerisinde büyük bir sorunu barındırıyor.

Yapay zekâya sahip fotoğraf editörü uygulaması; kişileri yaşlandırabiliyor, gençleştirebiliyor ve şahısların farklı bir cinsiyette nasıl görüneceğini betimleyebiliyor. Doğal ki bu kadar başarılı olan bir uygulama, birçok kişinin farkına varmadığı bir güvenlik ve zımnilik sıkıntısını da beraberinde getiriyor.

FaceApp'in hizmet şartları, “Aşağıdaki lisans dışında, FaceApp ve sizin aranızda bulunan Kullanıcı İçeriği'ne ilişkin tüm haklar size aittir. Dahası FaceApp, Hizmetler'de ya da Hizmetler aracılığıyla paylaştığınız hiçbir şeyin mülkiyetini talep etmez” şeklinde bir açıklamayla başlıyor. Alışılmış ki burası işin tozpembe kısmı…

FaceApp'ın Kanınızı Donduracak Kullanıcı Lisansı

Bu alana kadar herkes hiçbir sorun olmadığını söyleyecektir lakin “aşağıdaki lisans” ibaresinin, ipin ucunun koptuğu nokta olduğunu söyleyebiliriz. Kısmın ilerleyen kısmındaki söz şu biçimde:

“(Bu muahedeyi onaylayarak) FaceApp'e; şu an bilinen ya da daha sonradan üretilmiş rastgele bir medya formatında, sizin Ferdî İçeriğiniz ile bağlantılı olan Şahsî İçeriğinizi kullanmak, kopyalamak, değiştirmek, adapte etmek, yayınlamak, çevirmek, türemiş çalışmalar yapmak, dağıtmak, kamuya yayınlamak üzere hususlarda daima, geri çevrilemez, özel olmayan, telifsiz, dünya çapında, büsbütün fiyatlı, transfer edilebilir ve alt lisanslanabilir lisans verirsiniz. Hizmetleri kullanarak Kullanıcı İçeriğinin ticari olarak kullanılabileceğini kabul etmiş olursunuz. Ayrıyeten, FaceApp'in Kullanıcı İçeriğinizi ticari olarak kullanmasının size ya da Ferdî İçeriğiniz ismine hareket etmeye yetkisi olan rastgele birine rastgele bir ziyan vermeyeceğini de kabul edersiniz.”

FaceApp'ın Kanınızı Donduracak Kullanıcı Lisansı

Yukarıda okuduğunuz kısmı kısaca özetlememiz gerekirse FaceApp üzerinden rastgele bir şey yaptığınız vakit FaceApp, bu 'şeyle' istediğini yapma hakkına sahip. FaceApp, sizin içeriklerinizi sizin müsaadenizi almadan (aslında uygulamayı kullanarak müsaade veriyorsunuz) paylaşabilir, görüntüleyebilir ve kullanabilir.

Tüm bunların yanı sıra, yeniden kontratta geçtiği üzere bu paylaşım ya da kullanımlar sonucunda maddi, manevi ya da ruhsal rastgele bir ziyan görürseniz bunun farkında olduğunuzu da beyan ettiğiniz için tüm haklarınızdan feragat etmiş oluyorsunuz.

Son olarak FaceApp'in belgelerinizi depolama konusunda da küçük bir açıklaması olduğunu, siz hizmetteki bilgilerinizi silseniz bile FaceApp'in bu bilgileri depolama hakkına sahip olduğunu belirtelim. Nasıl diye soracak olursanız, uygulamayı kullanmaya başlayarak bu hakkı FaceApp'e devrettiniz.